Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BMGK’da Yemen tartışması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Diplomatik kaynakların verdiği bilgiye göre, dün düzenlenen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kapalı oturumunda, Rusya ve Batı ülkeleri temsilcileri arasında, BM Yaptırım Komitesi’nin Yemen raporuna dair tartışmalar yaşandı. Söz konusu kaynaklar, Şarku’l Avsat’a, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in, BMGK üyelerini 29 Ocak günü Washington’da toplantı düzenlemeye davet etti.

Haley’in düzenleyeceği üst düzey diplomatik görüşmelere, ABD Başkanı Donald Trump’ın da katılacağı ve ABD’nin İran tarafından Yemen’deki Husi militanlara gönderilen silahlar ile İran’ın Ortadoğu’daki istikrarı bozmaya yönelik girişimlerine dair bilgi vereceği bekleniyor.

Uzmanlar sunumu yapacak

Washington’da gerçekleştirilecek toplantının hazırlık çalışmalarında yer alan bir diplomatın verdiği bilgiye göre, Haley, BMGK’daki ortaklarını Husiler tarafından Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad ve diğer şehirlerine atılan balistik füze parçalarını incelemek üzere toplantıya çağırdı. BMGK üyelerinin Washington programında, İran’ın Ortadoğu’daki istikrarı bozan girişimlerine yönelik uzmanlar tarafından yapılacak sunumlar da bulunuyor.

Balistik füzelerin kaynakları inceleniyor

BMGK tarafından alınan 2140, 2216 ve 2231 sayılı uluslararası kararlar, İran’ın nükleer başlık taşıyabilen balistik füze geliştirme programını durdurmasını ön görüyor. Rusya ve Batılı temsilciler arasında tartışmalara sahne olan dünkü BMGK kapalı oturumunda, BM Yaptırım Komitesi tarafından sunulan Yemen raporu, Husi militanların kullandığı balistik füzelerin kaynaklarını inceliyor.

Rus temsilciler kanıtlara itiraz etti

Kapalı oturumda yaşanan tartışmalara dair bilgi veren diplomatik kaynaklar, Rus temsilcilerin, BM Yaptırım Komitesi tarafından hazırlanan Yemen raporunun sunumuna müdahale etmesi üzerine tartışmalar başladı. Rus temsilciler, Husilerin söz konusu silahları İran’dan edindiğine dair sunulan kanıtlara itiraz etti.

Husiler füzeleri İran’dan temin etti

Komite’nin uzmanlardan oluşan ekibi ise 22 Temmuz ve 4 Kasım tarihlerinde, Husiler tarafından kullanılan balistik füze parçalarının, İran üretimi Kıyam 1 füzesiyle aynı parçalar olduğunu anlatarak, bu füzelerin İran’da imal edildiğinin kanıtlandığını bildirdi. Söz konusu füze parçaları üzerinde İran’da füze üreten Şehit Bakıri Şirketi tarafından kullanılan sloganlara benzer sloganlara rastlandığını belirten uzmanlar, “Husi-Salih ittifakının 2015 yılında, İran’daki söz konusu şirketten Burkan 2 olarak adlandırılan, Scut-S ve Hoasung-6 tipi füzeler edindiğini” iddia etti.

Uzmanlar, “Burkan 2 füzelerinin Suudi Arabistan’daki sivil yerleşim hedeflerine karşı kullanılması uluslararası insan hakları kanunlarının açıkça ihlalidir” değerlendirmesinde bulundu.

İran füzelerin satışını engellemedi

Yaptırım Komitesi tarafından sunulan raporda, uzmanların füze bakiyeleri üzerinde gerçekleştirdikleri incelemeler bu füzelerin İran üretimi insansız uçaklar ve diğer askeri uçak parçalarıyla ilişkisi olduğunu ve bu füzelerin Yemen’e uygulanan silah ambargosundan sonra bu ülkeye ulaştırıldığı sonucuna ulaştığı ifade edildi. Raporda, “İran, Husilere doğrudan Burkan 2 füzeleri silahlı Kasıf 1 insansız uçakları satışı ya da ulaştırılmasını engellemeyerek, 2216/2015 sayılı uluslararası kararın 14’üncü maddesini ihlal etmiştir” ifadeleri kullanıldı.

İran’ın BM Daimi Temsilciliği, Yaptırım Komitesi’nin raporuna dair bir itiraz yazısı göndermesine rağmen söz konusu raporda herhangi bir değişiklik yapılmayacağı tahmin ediliyor.

“İran BM kararlarını açıkça ihlal ediyor”

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, daha önce düzenlenen bir BMGK toplantısında, Kasım ayında Husiler tarafından Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki havalimanına atılan füzelerin parçalarını sunmuştu. Füze kalıntılarının üzerinde İran yapımıdır ibaresi olduğunu söyleyen Haley, İran’ın BM kararlarını açıkça ihlal ettiğini iddia etmişti.