Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BMGK’dan, Barış Gücü Kuvvetleri’nin performansını artırma kararı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, (BMGK) Birleşmiş Milletler Barış Gücü’ne bağlı mavi kasklıların disiplinsiz davranışları ve sivilleri korumaktaki yetersizliklerinden kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmak için denetimlerin daha da sıklaştırılmasını ve birliklerin güçlerini artırılmasını içeren karar taslağını oybirliğiyle kabul etti.

Birleşmiş Milletler Barış Gücü misyonları, cinsek taciz iddiaları ve sivillere yardım sağlayamamayla ilgili iddialarla karşı karşıya kaldı.

ABD, Birleşmiş Milletler Barış Gücü kuvvetlerinin etkinliğini artırmak için bu tasarıyı sundu Tasarı Barış Gücü misyonlarına katkıda bulunan ülkelere karşı olan Rusya’nın güçlü direnişiyle karşılaştı.

Karar, herhangi bir ihlal veya problemin yaşandığı durumlarda Barış Gücü misyonlarının ülkelerine gönderilmesi, birliklerin değiştirilmesi ve disiplinsiz askerlerin ödemelerinin kesilmesi gibi önlemleri kapsıyor.

Diplomatik kaynaklar, bazı tedbirlerin Güvenlik Konseyi tarafından Cuma günü kabul edildiğini ve bu tedbirlerin geçmişte de uygulandığını ancak yeni karara göre düzenlemeler getirileceğini ifade etti.