Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BMGK’dan, Myanmar hükümetine soruşturma çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Myanmar’ın fiili lideri Aung San Suu Çii’den en temel haklarından yoksun olan Arakanlılara karşı işlenen zulümleri araştıran BM uzmanları ile işbirliği yapmasını istedi.

AFP’nin bildirdiğine göre, BMGK’nın Suu Çii’ye hitaben yazdığı 31 Mayıs tarihli mektubunda, ‘Şiddet eylemlerinden sorumlu olan faillerin işlemiş olduğu her türlü insan hakları ihlallerine yönelik iddialar hakkında bağımsız ve şeffaf soruşturmaların başlatılması gerektiği’ vurgulanarak, Myanmar’dan 30 gün içinde soruşturmaların başlatılmasını istedi.

BM çalışanlarının bölgeye girmesine izin verilmedi

Myanmar, BM İnsan Hakları Özel Raportörü Yanghee Lee’ye yaptığı gibi BM İnsan Hakları Konseyi’nden bir araştırma misyonunun ülkeye girmesine izin vermemişti. Fakat, izin verilmesi halinde BM’in Myanmar Özel Elçisi Christine Schraner Burgener’in önümüzdeki haftalarda ülkeye ilk kez gitmesi bekleniyor.

Myanmar ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNPD) arasında dün imzalanan mutabakat anlaşmasına göre, BM’e bağlı iki ajans, Arakanlı mültecilerin Bangladeş’ten ülkelerine geri kabul edilmesi aşamasında Myanmar’a yardımcı olacak.

Myanmar geri dönüşler konusunda istekli değil

Ağırlıklı olarak Budist nüfusa sahip olan Myanmar, Ocak ayından beri Arakanlı mültecileri kabul etmeye istekli olduğunu söylese de, insan hakları örgütleri vatandaşlık hakkı ve sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılarak, seyahat özgürlüğüne izin verilmeyen Arakanlı mültecilerin köylerinin yıkılması nedeniyle Myanmar’a geri dönme olasılıklarının oldukça düşük olduğunu düşünüyor.

Alman haber ajansı DPA’ya konuşan İnsan Hakları İzleme Örgütü’nde Myanmar konusundaki araştırmalar yapan Richard Weir, bu anlaşmanın BM ajanslarının Arakan eyaletindeki savunmasız insanlara ulaşmasının bir başlangıcını olduğunu söyledi.