Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BMGK’nın gündemi Husilerin elindeki İran füzeleri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) dün yapılan toplantısında, ABD, Fransa ve İngiltere, İran’ı, balistik füzelerin Yemen’de Husilere ulaşmasını engellememesi ve yaptırımların ihlal edilmesini önleme yükümlülüğünü yerine getirmemesi sebebiyle kınanmasını istedi.

Diplomatlar, yaptıkları açıklamalarda, toplantıda ele alınan yeni tasarı ile Yemen’de BM yaptırımlarının bir yıl daha uzatılması kararı alındığı ve 15 üyeli konseyin, Yemen’de balistik füzelerin kullanımı ile ilgili herhangi bir faaliyete karşı yaptırımlar uygulamasına izin verileceğini belirtti.

Diplomatlar, İngiltere’nin Reuters tarafından yayınlanan karar taslağını, cuma günü BMGK’ya sunmadan önce ABD ve Fransa ile istişare ettiğini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, İran’ı BM’ye karşı sorumlu tutmak için aylardır baskı yapıyor. Aynı zamanda, 2015 yılında başat güçlerle (ABD, Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya) İran arasında yapılan, nükleer programı azaltma anlaşmasında ‘kusurlu’ olarak nitelendirdiği kısımlar düzeltmedikçe anlaşmadan geri çekilmekle tehdit ediyor.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, dün, The New York Times gazetesinde yayınlanan bir makalesinde, “Nükleer anlaşmanın imzalanmasından bu yana, İran rejiminin milislere ve terörist gruplara verdiği destek önemli ölçüde arttı. Ortadoğu’daki savaş bölgelerinde roketleri ve gelişmiş silahları görülmeye başlandı” ifadelerini kullandı.

Karar taslağının 26 Şubata kadar BM’de onaylanması gerekiyor ve muhtemelen Rusya’nın direnişi ile karşı karşıya kalıncak. Ancak kabul edilmesi için 9 oy gerekiyor. Bu yüzden Çin, ABD, Fransa ya da İngiltere’nin ret oyu vermemesi gerekiyor.