Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BMMYK’dan Suriyeli mültecilere yönelik baskı iddialarına tepki | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Ürdün Temsilcisi Stefano Severe, Suriyeli mültecilere yapılan yardımlarda azalmanın, ülkelerine dönmeleri için uygulandığı iddialarını reddetti.

BMMYK yetkilileri ülkede yayın yapan Al-Ghad gazetesine yaptığı açıklamada, “Yardımın azaltılması fon kaynaklarının yetersizliği ile bağlantılı. Bu yılın ortasında, hem Ürdün’deki hem de bölge ülkelerinde mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamak için sadece küçük bir kısmı finanse edildi. Geçen yılın rakamları ile yapılan basit bir karşılaştırma, fon miktarında önemli bir düşüş olduğunu gösteriyor. Temel ihtiyaçları karşılamak için mevcut finansmanı en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bizim odak noktamız en çok savunmasız olanı korumak” ifadelerini kullandı.

BMMYK, kamplarda çok sayıda sağlık merkezinin bulunduğunu, bununla birlikte merkezlerdeki hizmetler ve ekipmanlarının tüm kamp sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için güçlendirileceğini açıkladı.

“15 bin Suriyeli evlerine döndü”

Severe, mültecilerin geri dönüşü konusunda yaptığı açıklamada, “Mültecilerin dönüşü yeni mesele değil. 2016 ve 2017 yıllarında yaklaşık 15 bin Suriyeli evlerine döndü. Bu yıl, güvenlik durumu ve güneybatı Suriye’deki çatışma nedeniyle sayı azaldı” ifadelerini kullandı.

Şuan ki mevcut durum hakkında da açıklama yapan Stefano Severe, “Ürdün’deki mültecilerin yaklaşık yüzde 60’ının Dera’dan ve genel olarak güneybatı Suriye’deki bölgelerden olduğu bilinmektedir. Bu bölgeler Suriye yetkilileri tarafından kontrol altına alındı. İnsanların tabi ki geri dönmek için bir seçenekleri var. Bizim görüşümüz, mültecilerin evlerine dönüşü en uygun seçenek olsa da, ülkenin buna izin vermesi asıl önemli meseledir” diye kaydetti.