Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM’nin Filistin Özel Raportörü: Filistin’de yaşananlar bir savaş suçuna dönüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler’in (BM) işgal altındaki Filistin topraklarındaki Temsilcisi ve Özel Raportörü Michael Link, Gazze sınırında geçen cuma günü düzenlenen ‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’ gösterilerinde 7 Filistinliyi şehit eden ve 200’den fazlasını yaralayan İsrail kuvvetlerini kınayarak, yaşananların bir ‘savaş suçuna dönüştüğü’ konusunda uyardı.

Yazılı açıklama yapan Link, İsrail kuvvetlerinin Filistinli göstericileri şehit etme ve yaralamaya devam etmesinin ‘insan hakları ve onuruna hakaret olduğunu’ vurgulayarak, söz konusu Filistinlerin İsrail için bir tehdit unsuru olmadığına dikkati çekti.

150’den fazla Filistinli şehit oldu

Link, İsrail’in uluslararası tepkileri ciddiye almadığının altını çizerek, Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında Büyük Dönüş Yürüyüşü adı altında yapılan barışçıl eylemlerde şimdiye dek 150’den fazla Filistinlinin şehit olduğunu, 10 binden fazlasının da yaralandığını dile getirdi.

Michael Link, “Uluslararası insan hakları hukuku, kolluk kuvvetlerin güç kullanımı konusunda katı yükümlülükler getiriyor” diyerek göstericilere karşı ölümcül güç kullanımının yasak olduğuna dikkat çekti.

“Suçlular adaletin önüne çıkarılmalı”

BM İnsan Hakları Konseyi tarafından Mayıs ayında kurulan Bağımsız Soruşturma Komisyonu’nun, geçtiğimiz altı ay boyunca Gazze’de meydana gelen ölüm ve yaralanmalara ilişkin kapsamlı bir soruşturma yürütebilmesini umduğunu ifade eden Link, “İnsan haklarının desteklenmesi ve faillerin hukukun üstünlüğüne uygun olarak adalet önüne çıkarılması için küresel sorumlulukla hesap verebilirliğin sağlanması çok önemlidir” dedi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yaşları 12 ile 32 arasında değişen 7 Filistinlinin İsrail askerlerinin kurşunlarıyla şehit olduğunu duyurdu.

Filistin’deki El-Mizan İnsan Hakları Merkezi’ne göre ise, yaralanan protestoculardan 163’ü gerçek kurşunla vuruldu.

Filistinliler, 30 Mart’tan bu yana, Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında Büyük Dönüş Yürüyüşü adı altında barışçıl gösteriler düzenliyor.