Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM’nin Yemen Özel Elçisi eş-Şeyh görüşme turlarına yeniden başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şarku’l-Avsat’ın Arap diplomatik kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh, 6 aylık bir sürenin ardından yeni görüşme turlarına başladı. Eş-Şeyh, görüşmeler kapsamında, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Amman’ı ziyaret edecek. Ziyaretler, Yemen hükümeti ile Husiler ve devrik lider Salih taraftarları arasındaki müzakerelerin başlaması ve Yemen krizinin kapsamlı bir çözüm bulunması amacıyla gerçekleştiriliyor.

Arap diplomatik kaynaklarının Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamalarda ise, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Yemen’de garantör ülkelerin BM Yemen Özel Temsilcisine geniş kapsamlı destek sağladıklarını vurgulandı. Vild eş-Şeyh’in Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 72’nci oturumu çalışmalarına katılımından sonra görüşmelere ara vermeden başlayacağını belirttiler. Görüşme kararının, Körfez girişimleri, Güvenlik Konseyi ilgili kararlar ve Arap zirvelerinde alınan Yemen kararları sonucu alındığı vurgulandı. Kaynaklar, diplomasi turunun ekim ayında başlayabileceğini kaydetti.

Görüşme turları için Husilerin temsilciliğini yapan Amman ile Yemen tarafları arasında önceki diyaloglara da ev sahipliği yapan Kuveyt arasında bir seçim yapılacak.

BM Yemen Özel Temsilcisi eş-Şeyh yaptığı açıklamada, “İnsan eliyle üretilmiş bir felaketin, yine ancak insani bir çözüm ile düzeltilebileceğine inanıyor ve tarafları uluslararası sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz” dedi.
Özel Temsilci eş-Şeyh “Tüm taraflarla bir görüşme yaptık. Ensarullah Hareketi ve Yüksek Devrim Konseyi’nin anlaşmaya hazır olduklarına dair işaretler gördük” ifadesine yer verdi.

Körfez İşbirliği Konseyi’nden (GCC) yapılan açıklamalarda BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed’in tarafları Hudeyde planı için tarafları bir araya getirmeye çalıştığı ancak Husi tarafının uzlaşıya yanaşmadığı açıklandı.

Diyalog çalışmaları sürüyor

Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir el-Mübarek el-Hamed es-Sabah, New York’taki BM Genel Kurulu üst düzey genel kurul toplantılarında yaptığı konuşmada, geçen yıl da BM öncülüğünde Yemenli taraflar arasında 3 ay süren barış görüşmelerine ev sahipliği yapan ülkesinin, Yemen’de çatışmaların barışla sonuçlanması için büyük çaba sarf ettiğini söyledi. Nihai barış anlaşmasına imza atmaları için Yemenli tarafları ülkede ağırlamaya hazır olduklarını kaydetti.

Krize kapsamlı bir çözüm bulmak için zaman çizelgesinin belirlemesinin kabul edildiğini söyleyen kaynaklar, Güvenlik Konseyi’nin de rolünün artırılarak yeniden güveni inşa etmek için gerekli önceliklerin gündeme geleceğini belirtti. Görüşmelerde BM Özel Temsilcisi eş-Şeyh’in Hudeyde Limanı önerilerinin tartışılmasının yanı sıra maaşların ödenmesi ve Yemen halkının yardım taleplerinin yerine getirilmesi için sunduğu koşulları da masaya yatıracak.

Uluslararası istişareler bu kadarla sınırlı değil. Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt da New York’taki BM Genel Kurul toplantıları oturum arasında BM Yemen Özel Temsilcisi eş-Şeyh ile bir araya geldi. Görüşmede, eş-Şeyh’in yakın tarihte Yemen kriziyle ilgili bölgesel ve uluslararası taraflarla gerçekleştirdiği temasların boyutları ve yapılması gerekenler ele alındı.
Gayt, Arap Birliği’nin GCC inisiyatifi ve Ulusal Diyalog Konferansı sonuçları üzerine Yemen krizi karşısında kararlı bir duruş sergilediğini vurguladı. Geçtiğimiz mart ayında Amman’da yapılan Arap Zirvesi ve bu ay düzenlenen Arap Bakanlar Konseyi toplantısında alınan kararlar ışığında kriz için bir an önce çözüm bulunması gerektiğini belirtti.