Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM’ye ulaştırılan Çin yardımı, Husi engeli ile karşılaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemenli araştırmacılar, BM Yemen Temsilcisi İsmail Veled Şeyh Ahmed ile darbe grubu arasındaki ittifakın yeniden sağlanması için Pekin’in başlattığı Çin yardımlarını, Husiler’in engellediğini ortaya koydu.

Başbakan Yardımcısı ve Yemen Dışişleri Bakanı Dr. Abdulmalik el-Mekhlafi yaptığı açıklamada şöyle dedi, “Çin Büyükelçisi tarafından Veled Şeyh ve Husiler arasında iletişim sağlanması adına sarf edilen çaba bile, Husiler tarafından geri çevriliyor. Çinliler’in bu rolünü sürdürmesini engelliyorlar.”

Bu sırada Yemen Hükümeti Resmi Sözcüsü Rajeh Badi, “Husiler ile Veled Şeyh arasında yeniden iletişimin sağlanması için süper güçlerin harcadığı çabalar, engellerle karşı karşıya. Bu çabaların meyve vermesini ve bizi çözüme ulaştırmasını bekliyoruz” dedi.

Yemen Haber Ajansı SABA’nın aktardığı bilgilere göre, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur el-Hadi’nin toplantısı esnasında Büyükelçi Tian Qi, Çin’in barışa destek veren 19 ülkeden biri sayıldığını ve ‘Meşru Yemen Hükümeti’ni de desteklediklerini açıkladı.

Bu bağlamda, Yemen haber siteleri Husiler’in, BM elçisiyle Sana’da görüşmeyi reddettiği ve BM elçisininse günlerini Amman Krallığı’nda geçirdiği, daha sonra Riyad’a gittiği ve 3 gün sonra da Ürdün’ün başkenti Amman’daki Yemen BM Özel Karargâhı’na geri döndüğü haberini yayınlamıştı.

Yine konuyla ilgili olarak, İsmail Veled Şeyh, “Bu bilgi doğru değildir, ben aslen son günlerde Sana’ya gitmeye karar vermedim” dedi.

Yemen Dışişleri Bakanı dönüşünün ardından, BM’nin el-Hadide planındaki 3. tarafla ilgili “Onlar Yemen askeri, darbeci değil!” dedi.

Yemen politikacıları ve Yemen’e bağlı büyükelçiler ile yapılan görüşmelere ve Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Dr. Abdullatif el-Zayani ile uzun toplantılara ek olarak Veled Şeyh, Yemen Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur el-Hadi ve Yemen Başkan Yardımcısı Ali Muhsin ile toplantısına dair açıklamalarda da bulundu.

Toplantılarda, Yemen’deki çatışmayı sonlandırmak ve siyasi bir çözüme ulaşmak için olası yollara değinildiğini vurguladı. Ayrıca, çatışma için kapsamlı bir çözüm sağlanmasını içeren ilk eylem planı olarak el-Hadide limanına özel bir çözüm de öne sürüldü. Bununla birlikte, toplantıda Uluslararası Sana Havalimanı’nın yeniden açılması, maaşların ödenmesi ve Yemen haklının temel yardım ihtiyaçlarının giderilmesi için de taraflara çağrı yapıldı.

Veled Şeyh toplantıların, başarıyla sonuçlandığını ve tarafların endişelerini beyan etmelerine imkân sağladığını açıkladı. Veled Şeyh konuyla ilgili ayrıca şunları söyledi, “Toplantılar, kaygılarımızı öne sürebilmemiz ve diğer tarafların da taleplerini alabilmek adına bize fırsat vermiştir. Şu anki durumun ise çözüme kavuşturulması gerekiyor. Her iki taraf da Yemen halkı için imtiyazlar sunmaktadır.”