Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Boeing, İran ile anlaşmasını iptal etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li uçak üreticisi Boeing, İranlı havayolu şirketleriyle anlaşmaları iptal ettiğini açıkladı.

Şirket, ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırımları nedeniyle iki büyük anlaşmanın iptal edildiğini ve Tahran’a hiçbir uçak teslimatı yapılmayacağını açıkladı.

Boeing sözcüsü yaptığı açıklamada, “İran’a herhangi bir uçak teslim etmedik ve artık satış lisansımız olmadığı için edemeyeceğiz” dedi.

AFP’nin haberine göre Sözcü, “İran’ın taleplerini sipariş listemize dahil etmedik” ifadesini kullandı.

Daha önce ABD’nin İran’a yönelik politikasına sadık kalacağını söyleyen Boeing’in kararı, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz ay İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından geldi.

Boeing ve Airbus firmaları, ABD Hazinesi’nin nükleer anlaşma ile İran’a yaptırımları hafifletmesinden sonra sıkı gözetim altında İran’da faaliyet göstermesi için lisans verilen şirketler arasında yer alıyor.

Boeing, Aralık 2016’da İran Havacılık Şirketi’ne 16.6 milyar dolar değerinde 80 uçak sattığını, 2017 yılının Nisan ayında ise İran Aseman Havayolları ile 3 milyar dolar karşılığında 30 adet ‘Boeing 737 Max’ tipi uçak satım sözleşmesi imzaladığını açıkladı.

Avrupa petrol alımlarını durduruyor

Reuters, Avrupalı ticaret kaynaklarının İran petrolü alımlarını kademeli olarak durdurmayı planladığını ve Avrupa bankalarının İran ile iş birliğini kesmek için benzer adımlar attığını açıkladı.

Avrupa hükümetleri resmi olarak Washington’ın yeni İran yaptırımlarını takip etmese de bankalar, sigorta ve nakliye şirketleri ABD yaptırımlarının baskısı altındaki İran’la olan ilişkilerini tedricen koparıyor.

Sardunya’da günlük 300 bin varil üretim kapasiteli petrol rafinerisini işleten Saras şirketi, “Amerika’ya meydan okuyacak gücümüz yok” açıklaması yaptı.

Kendilerine tanınan süre içinde İran petrol alımlarını durdurmayı düşündüklerini söyleyen üst düzey şirket yetkilisi, “ABD yönetiminin neler yapabileceği henüz net değil, ama pratikte bazı sorunlar yaşayabiliriz” dedi.

Öte yandan Fransız petrol devi Total, İtalyan Eni, İspanyol Repsol ile Vespa ve Yunan Hellenic Petroleum şirketlerinin, ‘yaptırımlar yürürlüğe girdikten sonra İran’dan petrol alımlarını durdurmaya hazırlandığı’ öne sürüldü.

Söz konusu şirketler Avrupa’nın İran ham petrol alımlarının büyük çoğunluğunu temsil ederken, İran’ın petrol ihracatınınsa yaklaşık beşte birini oluşturuyor.

Avrupa’daki en büyük petrol rafinerisi olan Total’in, 4 Kasım’dan sonra İran ile ham petrol ticareti için imtiyaz talep etmeyeceği belirtiliyor. Bu, Total’in ülkeden ham petrol satın almaya devam edemeyeceği anlamına geliyor.