Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Boko Haram askeri merkeze saldırdı: 1 ölü, 4 yaralı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kano /Şarku’l Avsat

Nijerya ordusu tarafından yapılan açıklamada, terör örgütü Boko Haram’ın ülkenin kuzeydoğusunda yer alan bir askeri merkeze saldırı düzenlediği olayda 1 askerin hayatını kaybettiği, 4 kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Terör örgütü Boko Haram, Nijerya’nın Borno eyaletinin kuzeyinde bulunan Mongono kasabasındaki bir askeri üsse saldırı düzenledi.

Yaklaşık üç saat süren saldırıda Nijeryalı kuvvetler Mongono’dan askeri takviyelerle saldırıyı engellemeyi başardı. Borno eyaletinden bir askeri yetkili, “Teröristler üssü kontrol etmek için girişimlerde bulundular, ancak geri püskürtüldüler” dedi.

Yaşanan şiddetli çatışmada Boko Haram militanlarından ölü yâda yaralılara ilişkin net bir açıklama yapılmazken, ismini vermek istemeyen bir kaynak, “Maalesef çatışmada bir askeri kaybettik, diğer 4’ü de yaralandı” dedi.

Yaşanan saldırılar sonrası bölgedeki iletişim altyapısı ciddi zarar görürken, teröristlere karşı ordunun yanında yer alan sivil bir milis grup, “İsyancılar sayı ve silahlarına rağmen üsse giremediler. Bir asker öldü ve dört kişi yaralandı” açıklamasını yaptı. Bu, radikal hareketin askeri üssü kontrol altına almak için başlattığı ikinci saldırı girişimi oldu. Geçtiğimiz Eylül ayında hükümet güçleri, birkaç saat süren çatışma sonucu üssü kontrol altına almak isteyen teröristleri bir kez daha geri püskürtmeyi başarmıştı.

Özellikle son aylarda Çad Gölü’nün kuzeyinde bulunan Borno eyaletindeki Nijerya ordusuna ait birkaç askeri üssü daha saldırı düzenlenmişti.

Boko Haram Nijerya’da 2009’dan bu yana başlattığı ayaklanmalarda 27 binden fazla insanı öldürürken, örgütün kanlı faaliyetleri yaklaşık 2 milyon insanı yerinden etti.