Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Boko Haram’ın 17 üyesi Nijer’de hapis cezasına çarptırıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Nijer mahkemesi, terör örgütü Boko Haram’ın 17 üyesini, iki ila yedi yıl arasında hapse mahkûm etti.

Üst düzey bir savcılık yetkilisi, Pazartesi günü AFP’ye verdiği demeçte, Nijer mahkemesinin, radikal Boko Haram grubunun 17 üyesini, iki ila yedi yıl hapse mahkûm ettiğini bildirdi.

21 kişi hakkında beraat kararı

Nijer’in başkenti Niamey’deki Yüksek Mahkeme Başsavcısı Şayibu Samna, yaptığı açıklamada, “Mahkeme, duruşmada bulunan 42 şüpheliden 17’sini, iki ila yedi yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırırken diğer 21 kişi hakkında beraat kararı verdi. Dört şüphelinin yargılanması ise Ekim ortasına ertelendi” dedi.

Güvenlik devriyelerinde yakalandılar

Güvenlik güçleri kaynakları, sanıklardan bazılarının savaş alanında, bazılarının ise Nijerya sınırındaki Diffa eyaletinde uygulanan olağanüstü hal kapsamında güvenlik güçleri tarafından yürütülen güvenlik devriyeleri sırasında yakalandıklarını aktardı.

İlk mahkeme geçen yıl yapıldı

Nijer’deki Boko Haram’ın ilk mahkemesi Mart 2017’de Niamey’de gerçekleştirildi. Bazı sanıklar, dokuz yıl hapis cezasına çarptırılırken, diğerleri de delil yetersizliğinden beraat etmişti. Diffa bölgesi Şubat 2015’ten beri Boko Haram tarafından saldırılara uğruyor.

Bölgede kanlı saldırılar düzenlediler

Boko Haram faaliyetlerine 2009 yılında Nijerya’da başladı, ancak kısa sürede Nijer ve Kamerun gibi komşu ülkelerde de çok sayıda saldırı gerçekleştirdi. Örgütün Nijer’de odak noktası yok, ancak terörist grup bu bölgedeki bazı gençleri finansal teşviklerle kendisine çekiyor.

200 Nijeryalı genç Diffa’da yerel yönetimlere teslim olmuş ve şu anda bir genel af çerçevesinde ailelerine dönmeden önce bir rehabilitasyon kampında tutuluyorlar.