Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Boko Haram’ın Çad’da düzenlediği saldırıda 18 kişi öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Boko Haram militanları Çad gölünün yakınlarında bulunan Daboua köyüne saldırı düzenledi. Güvenlik kaynaklarının aktardığına göre saldırıda 18 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı 10 kadın da militanlar tarafından kaçırıldı.

Güvenlik kaynaklarının dün yaptığı açıklamaya göre, militanların Çad gölü yakınlarında düzenlediği saldırıda 18 kişi hayatını kaybetti. Ülkenin doğusunda bulunan Daboua köyüne düzenlenen saldırıda, 18 kişi öldü, 2 kişi yaralandı ve 10 kadın da militanlar tarafından kaçırıldı.

Boko Haram en son geçtiğimiz Mayıs ayında Çad Gölü’ndeki bir askeri kontrol noktasına saldırı düzenlemiş, saldırıda 2 orman görevlisi, 2 gümrük memuru, bir sivil ve bir askerin bulunduğu 6 kişi yaşamını yitirmişti.

Çatışmalar sürüyor: 10 militan öldürüldü

Nijer ordusu 2 gün önce, Boko Haram’ın ülkenin güneydoğusundaki askeri mevzilere düzenlediği saldırı sonucunda 10 militanın öldürüldüğünü açıkladı.

Savunma Bakanlığı, Cumartesi gecesi devlet televizyonundan yayınladığı bildiride, Boko Haram’ın Barewa askeri bölgesine düzenlediği saldırı sonucunda, 1 askerin öldüğünü ve 2 askerin de yaralandığını çıkan çatışmada 10 teröristin de öldürüldüğünü açıkladı. Bakanlık, güvenlik güçlerinin başlattığı operasyonların bölgede halen devam ettiğini belirtti.

Bu ayın başlarında Boko Haram’ın Nijer’in güneydoğusunda bulunan Bla Brin bölgesindeki askeri bir merkeze düzenlediği saldırı sonucunda 6 Nijerli asker hayatını kaybetmişti. Özellikle Nijer’in güneydoğusunu hedef alan Boko Haram’ın yanı sıra ülkenin batısı ve kuzeyi diğer terör örgütleri tarafından hedef alınıyor.

Boko Haram katliamları devam ediyor

Fransız Savunma Bakanı Florence Parly’in Sahel’deki 5 ülkenin yakında teröre karşı zafer ilan edeceğini açıklamasının ardından örgüt tarafından saldırılar arttı.

Boko Haram 2009’dan beri Çad Gölü çevresindeki çatışmalarda 20 binden fazla insanı öldürürken, Nijerya’da saldırılar sonucu 2,6 milyon kişi göç etmek zorunda kaldı.

Nijer’in güneydoğusundaki Nguigmi bölgesinde bulunan Barova’nın Çad Gölü yakınlarındaki geniş bataklık alanları, Boko Haram militanları için güvenli bir sığınak.