Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Boko Haram’ın canlı bomba olmaya zorladığı kız çocukları | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından aktarılan bilgilere göre, 2016 yılında, Nijerya’da, canlı bomba olduğundan şüphe duyulan yaşları 11 ve 17 arasında değişen 13 çocuk, güvenlik güçlerinin kurşunlarıyla öldürüldü.

BM Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) aktardığı bilgilere göre, Nijerya’da faaliyet gösteren Boko Haram terör örgütü, 2016 yılının tamamında gerçekleştirdiği saldırılardan çok daha fazlasını 2017 yılında gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye devam ediyor. 2017 yılının başından bu yana 110’dan fazla çocuk, Boko Haram’ın intihar saldırılarında kullanıldı. Bu çocuklardan 76’sı kızlardan oluşurken, çoğunluğu 15 yaşında bile değil. İntihar saldırılarından birini gerçekleştiren bir kız çocuğu, saldırıyı sırtına bağlı olan küçük bir çocukla yaptı.

Boko Haram tarafından intihar saldırısı düzenlemeye zorlanan birçok kız çocuğu örgütten kaçmayı başarırken, bazıları da saldırıyı gerçekleştirmek zorunda kaldı.

Örgüt tarafından üzerine bombalı yelek bağlanarak sivillere yönelik saldırı düzenlemeye gönderilen 16 yaşındaki kız çocuğu Hadisa, “Vücuduma bağlanan bu yelekten nasıl kurtulacağımı bilmiyordum” dedi. Hadisa’nın yanında duran 12 yaşındaki bir başka çocuğun “Yeleğinle ne yapacaksın?” sorusu üzerine Hadisa, “Söyledikleri yere gidip patlatacağım” diyor.

Boko Haram militanları tarafından, bu yıl içinde kaçırılan Hadisa, bir kampta rehin olarak tutuluyordu. Militanlardan biri onunla evlenmek istiyordu fakat Hadisa bunu reddetti. Örgüt militanı ise ona, “Bundan pişman olacaksın” dedi. Birkaç gün sonra aynı militan onu milis liderin yanına götürdü. Ona en yükseğe çıkacağından bahsediyorlardı. Hadisa, evine döneceğini düşünüyordu ama örgüt lideri ‘Cennet’ten bahsediyordu.

Örgüt militanları, Hadisa’nın üzerine bombalı yelek bağlayarak 12 yaşındaki başka bir çocukla birlikte, Boko Haram’dan kaçan mültecilerin yaşadığı bir kampta üzerindeki bomba düzeneğini patlaması için gönderdiler. Hadisa, “O an öleceğimi ve kendimle birlikte başka insanları da öldüreceğimi anladım. Bunu yapmak istemiyordum” dedi.

Savaşın 8 yıldır devam ettiği Nijerya’nın kuzey bölgesi, insanların kızlarından korktuğu bir bölge haline geldi. Boko Haram, bu bölgede çok sayıda sivil alana saldırılar düzenledi. Birçok çocuğu da canlı bomba olarak kullanmak istedi.

Bölgede, kız çocuklarının canlı bomba olarak kullanıldığı olaylar o kadar arttı ki, bölgedeki sorumlular, kız çocuklarına karşı insanlara dikkat etmeleri uyarıları yapıyor. Boko Haram’ın kurulduğu Maidogori kentinde bulunan panolara yapıştırılan ilanlarda, “Terörü durdurun” sloganıyla birlikte, üzerinde intihar yeleği olan ve gözleri vahşice bakan bir küçük kızın fotoğrafı bulunuyor.

“Üzerinize bomba bağlamalarına izin vermeyin”

Nijerya ordusu tarafından yayınlanan bir videoda, canlı bomba olmaya zorlanan kız çocuklarına, üzerlerindeki bomba düzeneğini nasıl çıkaracaklarına dair uygulamalı olarak bilgiler yer alıyor. Videoda görülen 11 yaşındaki bir kız çocuğu, “Üzerinize bomba bağlamalarına izin vermeyin. Bu çok tehlikeli” diyor.

Yerel medya, çocuklar ve ailelerinin Boko Haram ile işbirliği yaptığı ya da beyinlerinin yıkanmış olduğu ihtimali üzerinde dururken, örgüt tarafından, intihar saldırısı düzenlemeye zorlanan 18 Nijeryalı çocukla röportaj yapan New York Times (NYT) Gazetesi ise, yayınladığı haberde, söz konusu çocukların örgütten kaçma hikayelerine yer veriyor.

Röportaj yapılan çocukların tamamı örgüte kendi istekleriyle katılmadıklarını, kaçırıldıklarını ifade ediyor. NYT’ye konuşan çocukların neredeyse tamamı, örgütün kendilerine intihar saldırısı yapmayı emrederken, bu emre karşı gelmenin dinen yasak olduğunu söylediğini aktarıyor. Çocuklar, örgütün emirlerini yerine getirmeyerek çeşitli vesilelerle nasıl kurtulduklarını anlatıyor.

Birçok çocuk, gönderildikleri yerde intihar saldırısı yapmayarak, güvenlik güçleri ya da vatandaşlardan yardım aldıkları ve kaçmayı başardıklarını dile getirdi.