Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Boko Haram’ın düzenlediği saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Boko Haram terör örgütünün Nijerya’nın kuzeydoğusuna düzenlediği saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti.

Dün gece saatlerinde başlayan saldırılarda, ülkenin Borno eyaletinde bulunan Bulaburin ve Kofa köylerinin yanı sıra, Dalori köyündeki bir göçmen kampı da hedef alındı.

Nijerya ordusunda Boko Haram ile savaşan askerlerden sorumlu Babakura Kolo şu ifadeleri kullandı:

“Teröristler, Bulaburin ve Kofa’nın bütün köylerine saldırdılar ve kamplarda yaşayan insanları yerinden ettiler. Bulaburin’de 9, Dalori’de 2, Kofa’da 1 kişiyi öldürdüler ve evleri yağmaladılar”.

Kofa köyünde saat 22:00’de başlayan saldırıda, teröristler köye rast gele ateş açtılar. Köy sakinlerinden Musa Guni, saldırganların 9 kişiyi öldürüp yiyecekleri yağmaladıktan sonra Bulaburin köyüne gittiklerini aktardı.

Nijerya ordusu savaşçılarından Solomon Adamu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Dalori’de ülke içinde yerlerinden edilmiş 10 bin mülteci yaşıyor. Teröristler buraya gelip kampa ateş açtılar. Askerler ve kampın girişinde bulunan sivil silahlı grup üyeleri ile beraber, onlarla çatışmaya girdik. Mühimmatımız az olduğundan geri çekildik. Daha sonra teröristler kampa roket atarak yaktılar. Saldırı sonrası halktan ölen yaralanan ve yerlerini terk edip gidenler oldu.”

Boko Haram militanları, Maiduguri’den yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta olan bu bölgeye, birkaç kez saldırdı. 2009’da Boko Haram isyanının başlamasından bu yana kuzeydoğu Nijerya’da 27 binden fazla insan öldü. İsyan, yaklaşık 2 milyon insanı da yerinden etti.