Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Boko Haram’ın kaçırdığı kızlar şimdi de ABD’li misyonerlerin ağına düştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Nijerya’da dört yıl önce Boko Haram terör örgütü tarafından kaçırılan 276 kız öğrenciden yedisi kurtarılarak Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) rehabilitasyon sağlamak amacıyla ABD’ye gönderildi.

“Tekrar kaçırıldık”

ABD’de yayın yapan Wall Street Journal (WSJ) haberinde, Boko Haram’ın elinden kurtulduktan sonra ABD’ye götürülen 4 kız öğrencinin Nijeryalı avukat Emmanuel Ogebe tarafından alıkonulduklarını açıkladıktan sonra,  ABD Yurtiçi Güvenlik Bakanlığı Nijeryalı avukat Emmanuel Ogebe hakkında soruşturma başlattı.

Öğrenciler Ogebe’nin kendilerini propaganda ve finansal fayda sağlamak adına kullandığını iddia ediyor.

Gazete öğrencilerden Kuna Bitrus’un kendilerini ABD’ye geldikten sonra yeni bir hapishanede bulduklarını” söylediğini aktardı.

Şu anda, bazı öğrenciler iki gruba ayrıldı, ikisi de ABD kırsalındaki Hristiyan yatılı okullarına olan Canyonville Hrıstiyan Akademisi’ne ve eski Beyaz Saray Danışmanı Doug Wead tarafından yönetilen Virginia Mountain Misyonu okullarına gönderildiler.

Bitrus, WSJ’ye “ABD İç Güvenlik Bakanlığı’na, Boko Haram örgütü tarafından kaçırılan Nijeryalı Chibok öğrencileri olduğumuzu söyledik. Biz bir kez daha ABD’ye kaçırıldık” dedi.

WSJ muhabirleri Drew Hinshaw ve Joe Parkinson Güvenlik Bakanlığı’nın sorunu araştırdığını da ekleyerek şu ifadeleri kullandılar: “Öğrencilerle ve Nijeryalı avukatla tanıştık. Fakat avukat öğrencilerin suçlamalarını inkar ediyor.”

Müslüman Radikal Dincilerin ağından Hristiyan Radikal Dincilerin ağına

WSJ haberine göre öğrenciler “kendilerini ABD’nin kırsal bölgesinde bulduklarını, , Boko Haram tarafından kaçırıldıklarında yaşadıkları zorlukları, kaçışlarını ve kilisede yaşadıkları zor süreçleri anlatmalarının engellendiğini basına konuşmalarının yasaklandığını” belirttiler. WSJ, “Öğrencilerin, ABD’de öğrencilerin büyük bir kısmının, açgözlü bir yalan şebekesinin ağına kurban olduklarını” iddia etti.

Nijeryalı avukat Ogebe, “Nijerya’da Hıristiyan Soykırımı” adlı bir kampanya başlattı. Ogebe öğrencilere eğer bu “soykırım”ı Amerikan halkına ifşa ederken onunla işbirliği yapmazlarsa, onları Nijerya’ya iade etme tehdidinde bulundu.

Gazete, Washington’daki Nijerya Büyükelçiliği yetkililerinin Avukat Ogebe’nin “öğrencilerin yararı için çok para topladığını ama çoğunu zimmetine geçirdiğine” yönelik iddialarına da yer verdi. Öğrenciler avukatı, onları altın yumurtlayan tavuk gibi görmekle suçladı.

Öğrenciler son yılarda Boko Haram’a karşı yürütülen kampanyanın şahitleri olarak kamuoyunda Ogebe’nin yanında boy gösterdiler.

Amerika’nın Sesi (VOA) Radyosu’nun Nijerya servisinde sunucu olarak çalışan gazeteciyle yapılan röportaj, öğrencilerin sömürülmesinin ilk kanıtıydı. Öğrenciler röportaj esnasında onlarla beraber röportaja katılan avukatı överken röportajdan sonra gazeteci ile gizlice irtibat kurarak Ogebe tarafından “rehin alındıklarını” söylediler. Gazeteciden polisi aramasını istediler.

Boko Haram terör örgütü, Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde bulunan Chibok kentindeki bir yatılı okula 14 Nisan 2014 tarihinde düzenlediği baskında 276 kız öğrenciyi kaçırmıştı.

Kız öğrencilerin 57’si kısa bir süre sonra örgüt üyelerinin elinden kaçmayı başarmıştı. Güvenlik güçlerinin örgüte karşı düzenlediği operasyonlarda 105 kız öğrenci kurtarılmıştı. Kurtarılan öğrencilerden 4’ü ise ABD’ye götürülmüştü.