Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Boko Haram’ın son saldırısının bilançosu: 6 ölü, 3 yaralı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Nijer Savunma Bakanlığı salı günü yaptığı açıklamada, terör örgütü Boko Haram’ın cumartesi akşamı ülkenin güneydoğusundaki bir askeri merkeze yönelik başlattığı saldırılarda 6 askerinin öldüğünü ve 3 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Bakanlık iki gün önce yapmış olduğu açıklamada, Boko Haram’ın saldırısının ardından 10 kişinin öldüğü ve 4 kişinin ise kayıp olduğunu bildirmişti. Hükümet radyosunun bakanlıktan aktardığı son açıklamaya göre, ölü sayısının 6 olduğu 3 kişinin de saldırıda yaralandığı ifade edildi.

Saldırı yapılan yerin önemi

Saldırının gerçekleştiği askeri merkezin bulunduğu Bila Birin köyü, Çad Gölü havzasının yakınındaki Deva bölgesinde yer almaktadır. Bu bölge, Boko Haram savaşçılarının saklandığı, zor ulaşılabilen bir bataklık bölgesidir.

Nijer’in Boko Haram grubuna atfettiği son saldırı, üç intihar bombacısının, ülkenin güneydoğusundaki Deva şehrinde altı kişiyi öldürdüğü Haziran ayı başlarında gerçekleşmişti.

Ülkede Boko Haram saldırıları devam ediyor

Şubat 2015’ten bu yana, Nijer’in kuzeydoğusunda bulunan Deva şehri, Boko Haram’ın kalesi olarak çeşitli saldırılara sahne oldu.

Nisan ayının sonunda başkent Niamey, grubun bölgedeki kalıntılarını ortadan kaldırmak için Çad Gölü havzasında bölgesel bir askeri operasyon başlattığını duyurmuştu.

Nijer Savunma Bakanı Kalla Moutari, operasyonun güvenlik sistemlerinin kurulmasına izin vereceğini ve 2015 yılından bu yana Çad Gölü bölgesinden kaçan binlerce kişinin geri dönüşünü teşvik edeceğini söyledi. Ayrıca bu operasyonların hala büyük bir tehdit olan Boko Haram örgütünü zayıflatacağını ifade etti.

Saldırlar bölge ülkelerini olumsuz yönde etkiliyor

Güneydoğu Nijer’deki Boko Haram saldırılarına ek olarak, ülkenin kuzeyi ve batısı İslami grupların yeni saldırılarına tanıklık ediyor.

Kamerun’da Ekim ayında yapılması planlanan parlamento seçimleri, Boko Haram saldırıları ve ayrılıkçıların protestoları sebebiyle gerginliğin artmasından dolayı bir yıl ertelendi.

Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya, seçim programının sıkışması endişesi ile erteleme kararı aldığını söyledi. Ancak analistlere göre, başkanın gerçek endişesinin muhtemelen ülkedeki güvenlik durumundan kaynaklanıyor.