Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bolivyalılardan 200 kilometrelik bayrakla gösteri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bolivyalılar, dün, Hint Okyanusu’na uzanan bir deniz koridoru talebiyle 200 kilometrelik mavi bir bayrakla etkinlik düzenledi.

And Dağları’ndaki Oruro şehrinden başlayarak başkent La Paz’a uzanan ve ‘deniz haklarının yeniden kazanılması bayrağı’ adını verdikleri bayrağı on binlerce Bolivyalı taşıdı.

Dev bayrağın sergilendiği etkinlik, Şili’nin Hint Okyanusu kıyısında işgal ettiği Antofagasta üzerinde Bolivya’nın hak iddiasına dikkatiçekmek amacıyla düzenlendi. Ayrıca amaçlardan bir diğeri ise Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) yapılan başvuru çerçevesinde mahkemenin henüz tarafları dinlememesinden önce konuyu gündeme taşımak.

Bolivya, 19. yüzyıl sonlarında Şili ile yaşadığı bir savaşta, Hint Okyanusu kıyısındaki bölgesini kaybetti. Ancak hala donanmasını muhafaza eden Bolivya, doğalgaz ve mineral ihracatını artırmak için bir deniz koridoru oluşturulmasını talep ediyor.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales bir helikopter ile bayrağı havadan izledikten sonra yaptığı açıklamada, “UCM ve dünyanın tüm halklarına, amacımızın adil, mantıklı ve sağlam olduğunu göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Bolivya ve Şili, 19 Mart’ta, UCM tarafından görülecek mahkemenin başlamasından 9 gün önce sözlü savunma verecek.