Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bolsonaro’dan Brezilya büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma sinyali | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Brezilya Devlet Başkanlığına seçilen aşırı sağcı Jair Bolsonaro, göreve geldikten sonra Brezilya büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımayı planladığı sinyalini verdi.

Washington Post’un haberine göre, Brezilya Devlet Başkanlığına seçilen Sosyal Liberal Parti’nin (PSL) adayı aşırı sağcı Jair Bolsonaro, muhafazakar çizgideki Israel Hayom gazetesi ile yaptığı söyleşide, “İsrail bağımsız bir devlet. Eğer başkentiniz konusunda bir karar verirseniz, biz de buna göre hareket ederiz. Kampanyam sırasında devlet başkanı seçildiğimde bunu yapıp yapmayacağım sorulduğunda evet demiştim.” ifadesini kullandı.

Bolsonaro, devlet başkanı seçildikten sonra yabancı basınla ilki olan söyleşide, İsrail’i uluslararası arenada da destekleme sözü verdi. Aşırı sağcı lider, “BM’de İsrail ile ilgili hemen hemen tüm meselelerde oyumuza güvenebileceğinizden hiç şüpheniz olmasın.” diye konuştu.

Brasilia’daki Filistin Büyükelçiliğini yerinden kaldırma fikrini de dile getiren Bolsonaro, “Devlet başkanlığı sarayına çok yakın inşa edilmiş. Hiçbir büyükelçilik devlet başkanlığı sarayına çok yakın olamaz, bu nedenle büyükelçiliği taşıma niyetindeyiz. Filistin’in büyükelçilik hakkına sahip olmak için önce devlet olması gerekli.” dedi.

Netanyahu: Doğru, heyecan verici ve tarihi bir adım

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Brezilya Devlet Başkanlığına seçilen Sosyal Liberal Parti (PSL) adayı aşırı sağcı Jair Bolsonaro’nun, göreve geldikten sonra ülkesinin İsrail’deki büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımayı planladığını açıklamasına ilişkin değerlendirme yaptı.

Netanyahu, Twitter hesabından yayımladığı mesajda, Bolsonaro’yu Brezilya’nın İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma planından dolayı tebrik ederek, bunu “doğru, heyecan verici ve tarihi bir adım” olarak niteledi.

Başbakan Netanyahu, pazartesi akşamı Bolsonaro’yu arayarak seçimi kazanmasından dolayı tebrik etmişti.

Öte yandan İsrail basını, Netanyahu’nun Bolsonaro’nun 1 Ocak 2019’da yapılacak yemin törenine katılacağını yazdı.

ABD Başkanı Trump, 6 Aralık 2017’de, Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıdığını ve ABD Büyükelçiliğinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması talimatı verdiğini açıklamıştı. Trump’ın açıklamasından sonra Tel Aviv’den Kudüs’e taşınan ABD Büyükelçiliği, 14 Mayıs’ta resmi olarak açıldı. Karar, bölgesel ve uluslararası düzeyde ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda büyük tepkiyle karşılanmıştı. AA