Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bolton: Katar’ın parası Türk ekonomisini krizden kurtaramaz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Ulusal Güvenlik Müsteşarı John Bolton, Katar’ın Türkiye’ye sunduğu para desteğinin, Türk lirasının değer kaybetmesiyle krize giren Türk ekonomisini kurtaramayacağını söyledi.

Bolton’ın Reuters haber ajansı tarafından yayınlanan açıklamasında, Türkiye Merkez Bankası’nın Katar Merkez Bankası ile gerçekleştirdiği para takasının, Türk ekonomisine yardım edemeyeceğini ifade etti. ABD’li müsteşar, Washington ve Ankara arasındaki diplomatik krizin Türkiye’de tutuklu bulunan ABD’li rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmasıyla birlikte sona erebileceğine işaret etti.

Türkiye’nin, Brunson’ı serbest bırakmayı reddederek büyük bir hata işlediğini iddia eden Bolton, “Ankara, Türk lirasının içinden geçtiği krizi, Brunson’ı bırakarak bitirebilir” dedi.

Bolton, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu hata, her geçen gün biraz daha büyüyor. NATO ortağı ve Batı dünyasının bir parçası olarak bu hatadan dönüp, Brunson’ı serbest bırakırlarsa krizi bitirebilirler.”

Reuters muhabirinin, “ABD, Brunson krizi nedeniyle Türkiye’nin NATO üyeliğini gözden geçirir mi?” şeklindeki sorusunu da yanıtlayan Bolton, “Şu anda bu konu gündemimizde yok. Biz, Türkiye’nin gayrimeşru olarak alıkoyduğu Brunson ve diğer ABD’li tutuklulara odaklanıyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye, 2016 yılında ABD’li rahip Andrew Brunson’ı, teröre yardım ve 15 Temmuz darbe girişimine katılma suçlamasıyla tutuklamıştı. ABD yönetiminin Brunson’ın serbest bırakılmasını istemesi, iki ülke arasında gerilime sebep olmuştu.

Washington ve Ankara arasında yaşanan diplomatik gerilim, Türk lirasının yılbaşından bu yana yüzde 37 oranında değer kaybına uğramasına sebep olurken, Katar Emiri Temim Bin Hamad Al Sani, Türkiye’ye 15 milyar dolarlık yatırım desteği sözü vermişti.