Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bolton ve Lavrov ‘güney bölgesi ve İran’ın varlığı’ konularını ele alacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova/Raid Ceber

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un, önümüzdeki ay Trump ve Putin arasında gerçekleşmesi beklenen toplantıya hazırlık olarak yarın Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşeceğini açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerle ilgili çok sayıda konunun ele alınacağı ifade edildi.

Görüşmelerde Moskova, Washington ve Amman arasındaki anlaşmazlıkların bu bölgede devam eden askeri operasyonların ardından Suriye’nin güneyindeki gelişmeler üzerine odaklanılması bekleniyor.

Bolton’dan kritik görüşmeler

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan kısa açıklamada Lavrov ve Bolton arasındaki görüşmelerde yapılacak olan görüşmelere dair ayrıntıya yer verilmedi. Bolton’un bu gezide Rusya Devlet Başkanı Putin’i ziyaret etmesi de bekleniyor. Bolton aynı zamanda aylar sonra Moskova’da ağırlanan en üst düzey ABD yetkilisi olacak.

Rusya Devlet Başkanı’nın Ortadoğu ve Afrika Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mihail Bogdanov, ziyaret öncesinde yaptığı açıklamada, “Moskova, ABD’li Danışman ile Suriye’deki durum hakkında geniş ve derinlemesine bir çalışma yürütebilmeyi umuyor” şeklinde konuştu.

Görüşmelerdeki ana konunun, Suriye’nin güneyi olacağını da sözlerine ekleyen Bogdanov, bu konunun, Ürdün ile geniş çaplı olarak görüşülmeden önce ABD-Rusya arasında ikili düzeyde ele alınması gerektiğini belirtti. Bogdanov ayrıca Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Safadi’nin yakın zamanda Moskova’ya gerçekleştireceği ziyaretin tarihini belirlemek için yapılan düzenlemelere de değindi.

Moskova’dan 3 taraflı anlaşma önerisi

Rus bir diplomat Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Moskova’nın, Suriye’nin güneyinde istikrarı sağlamak için üç taraflı bir anlaşmaya varmaya çalıştığını söyledi. Rus diplomat, Moskova’nın bu konuyu İsrail ile görüştüğünü, aralarında İran’ın güneydeki varlığının sona ermesi ve çekişmelerin meydana gelmemesinin güvencesini sağlamak için gerekli düzenlemelerin yapılması konusunda anlaşmaya vardıklarını hatırlattı.

Rus kaynak, Rus-Amerikan toplantısında bölgede halihazırda devam etmekte olan saha gelişmelerine ilişkin son düzenlemeler üzerinde anlaşmaya varılmasının beklendiğini belirtti. Diplomat, Washington’un prensip olarak, bölgedeki durumu istikrara kavuşturmak için gerekli olan temel unsurları kabul ettiğini ifade etti. Suriye’nin güneyindeki gelişmeler hakkında açıklamalarına devam eden diplomat, İran kuvvetlerinin bölgeden çekilmesi, Ürdün ile sınır bölgelerinde rejimin kontrol altına alınması ve sınırın açılmasının Washington tarafından kabul edilen durumlar arasında yer aldığını belirtti.

Bazı ayrıntılara ilişkin açıklamalara dikkat çeken diplomat, bunların uzmanlarca yapılacak bir araştırmanın odağı olabileceği gibi Bolton görüşmeleri sırasında doğrudan da gündeme getirilebileceğini ifade etti.

Rusya Savunma Bakanlığı: Onlarca terörist öldürüldü

Öte yandan, Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun Rus Hava Kuvvetleri’nin desteğiyle, Heyetu’t- Tahriru’ş- Şam’ın (HTŞ) Suriye’nin güneyindeki birçok kasabaya gerçekleştirdiği saldırıya karışı koyabildiğini ve onlarca teröristin öldürüldüğünü açıkladı.

Rusya’nın Suriye’deki Uzlaşma Merkezi’nden yapılan açıklamada HTŞ militanlarının Suriye’nin güneyinde bulunan ve daha önce gönüllü olarak rejime katılan kasabalara saldırı başlattığını açıkladı. Ancak Suriye Ordusu, Özgür Suriye Ordusu’nun bazı birimlerinin işbirliği ve Rus Hava Kuvvetleri’nin desteği ile saldırıyı bastırmayı başardığı belirtildi.

“Suriye ordusunda kayıp yok”

Operasyon sonucunda 70 militan öldürülürken 3 zırhlı araç ve 14 4×4 araç imha edildi. Bölgedeki çatışmaların ardından Suriye ordusundan herhangi bir kayıp yaşanmadığı belirtildi.

Açıklamada, Rus Merkezi tarafından yürütülen yerel müzakerelerin, bölgedeki gerilime rağmen devam ettiği belirtildi. Ayrıca Dera’daki Tebbe kasabasının da hükümet güçlerinin kontrolü altına girdiği belirtilirken, böylece uzlaşmaya katılan kasabaların sayısı 12’ye yükseldi.

Uzlaşma Merkezi, geçtiğimiz iki gün içerisinde 460’dan fazla kişinin, yeniden açılan Telu’l Sultan- Ebu’d- Dahur insani koridoru aracılığıyla İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesini terk ettiğini bildirdi.

Açıklamada, Rusya, Türkiye ve İran’ın çabalarıyla gerilimi azaltma bölgelerindeki istikrarın sürdürüldüğü, sivillerin Halep’te evlerine döndüğü, 465 kişinin de Telu’l Sultan- Ebu’d- Dahur insani koridoru aracılığıyla bölgeden ayrıldığı belirtildi. Bölgeden ayrılan 93’ü çocuk 179 kişinin tedavi gördükleri ifade edildi.