Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bombanın pimi çekildi patlamadan bekliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır halkı, Gazze Şeridi’nde yeniden İsrail-Filistin savaşını başlatması muhtemel bir patlamanın fitilini etkisiz hale getirmeyi başardı. Filistinlilerin ve İsraillilerin siyasi planları, Mısırlılar için de uygundu. Buna göre Gazze’de Hamas ve benzeri örgütler olmayacak, İsrail ile askeri bir çatışma içinde olmaktan kaçınılacak zira İsrail tarafı da sınırlı veya geniş bir savaşı, zamanlama olarak uygun görmüyor. Hamas, uzlaşmayı en uygun çıkış yolu gördükten sonra, kendisini Gazze yükünü taşımaktan kurtaracak bir uzlaşmaya yöneldi. Bu arada Mısırla olan ilişkilerini feda etmeye de niyeti yoktu zira Gazze-İsrail hattında çıkacak karşılıklı bir gerginlik, bu uzlaşmanın ve üzerine bina etmeye çalıştığı siyasi projesinin zeminini yok etmiş olacaktı.

Hükümeti ağır baskı altında olan İsrail ise: “Gazze’deki savaş kaçınılmaz ise bu defa sadece bir saldırı şeklinde değil kökten çözelim” modunda davranıyor.

İsrail, Gazze’de, düşündüğü gibi büyük bir savaşa başvurmuş olsaydı, “yaklaşmakta olan Amerikan girişimini bozmaya çalışma” suçlamasından kurtulması mümkün olamayacağı gibi Mısırla olan işbirliğine de ağır bir darbe indirmiş olacaktı. Bundan dolayı İsrailliler, gerçekleşen son operasyonu açıklarken alışılmadık bir şekilde yatıştırıcı ve sakin bir dil kulandılar. Son saldırının oyunun kurallarını değiştirmeye yönelik bir operasyon olmadığını ve İsrail sınırlarına ulaşan bir tünelle ilgili olarak sınırlı bir güvenlik operasyonu olduğunu belirttiler.

Aynı şekilde İsrail, Gazze sınırındaki yerleşim birimlerinin hayatının normal bir şekilde devam edeceğini açıkladı. Kesin gözüyle bakılan bir çatışma ihtimalinin olmadığını veya ertelendiğini doğruladı.

Gazze’de gerginliğin ve sakinliğin denklemi, başka herhangi bir yerden farklı kural ve etkilere sahiptir. Gerginliğin tırmanmasına ve savaşa giden en etkili faktör, Binyamin Netanyahu’nun konumunun da dahil olduğu İsrail’deki iç durumun etkileşimidir. Bütün göstergeler, hem kuzey hem de güney cephesindeki taktiksel tırmanışın, kendi hayatta kalma mücadelesinin dinamikleriyle çakışmasından kaynaklandığına işaret etmektedir. Netanyahu’nun liderlik gücünün İsrailliler nezdinde tükendiği ve koalisyonunun dayandığı sağ kanatların arasında onu terk etme işaretleri, hatta Likud partisinin içinde dahi görülmeye başlandığı bilinen bir gerçektir. Devlet başkanının mecliste yaptığı konuşmada, Netanyahu’nun yönetim şeklini doğrudan eleştirmesi ve kendisini İsrail’in ahlaki değer ve geleneklerini yıkmakla itham etmesi, Netanyahu eleştirisinin zirveye ulaştığının ve yönetimden düşürülme ihtimalinin artık eskisi gibi imkânsız olmadığının kanıtıydı. Güney cephesinde savaşın patlak vermesinden daha zor bir ihtimal de olsa Kuzey cephesinde bir savaş çıkma ihtimali hala mümkündür ve Gazze her an bir bombalı saldırı tehdidi altındadır.

İşler şu ana kadar sakin gitti, çünkü saldırgan herhangi bir Filistin tarafı değil, İsrail idi. Bununla birlikte, Gazze’deki sükûnet veya gerginliği yöneten denklemin kırılganlığı, olası bir patlama potansiyelini bağrında barındırmaya devam ediyor. Uzlaşmaya rağmen Gazze, İsrail için tipik bir hedef olmaya devam ediyor ve ne zaman düğmeye basılacağı ise kendi içi dinamiklerine göre belirleniyor.