Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Boris Johnson: Tek seçenek ‘iki devletli çözüm’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, İsrail ve Filistinliler arasındaki çatışma için ‘tek çözümün’ bağımsız Filistin devletinin kurulmasını içeren ‘iki devletli çözüm’ olduğunu söyledi.

Johnson, ‘The Telegraph’ gazetesinde yayımlanan makalesinde, Balfour Deklerasyonu yaklaşırken Londra’nın tutumunun bu yönde olduğunu belirtti.

2 Kasım 1917’de dönemin İngiltere Dışişleri Bakanı Arthur James Balfour, İngiliz hükümetine ‘Filistin’deki Yahudiler için ulusal bir vatan’ kurma taahhüdünde bulunmuş, bu amaca ulaşılmasını kolaylaştıracak çabaları göstereceğini vurgulamıştı.

Öte yandan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 2 Kasım’ın yıldönümünü kutlamak üzere İngiltere’ye gidecek.

Johnson, İngiltere’nin tutumunun ‘iki bağımsız ve egemen devlet kurulması’ ve Kudüs’ü ‘ortak bir başkent’ olarak kabul edilmesi olduğunu söyledi.

Boris Johnson, böyle bir anlaşmanın İsrail’in güvenliğinin sağlanması için düzenlemeler içermesi gerektiğini belirterek, “Filistinlilerle ilgili konuya gelince de, egemenliklerine saygı duymalı, hareket özgürlüklerini sağlamalı ve işgalin sona erdiğini göstermeli. İki devletli çözüm hala sağlanabilir. Yani İsrail ve Filistin devletleri yan yana barış içinde yaşayabilir. Çatışmayı çözebilecek temel mercii uluslararası toplumdur” dedi.

İsrail tarihinin en sağ kanadı Netanyahu hükümeti, yerleşim yanlıları tarafından desteklenmekte. Söz konusu grup, Trump ABD’de göreve başladığından beri, iki devletli bir çözüm fikrinin kaldırılması ve işgal altındaki Batı Şeria’nın topraklarına katılması çağrısında bulundu.

Filistin ve İsrailliler arasındaki barış çabaları, ABD girişiminin Nisan 2014’te başarısızlığından bu yana durdu.