Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Boris Johnson’dan Kaddafi sonrası Libya’ya ilk ziyaret | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, 2011 yılında Kaddafi rejiminin yıkılmasının ardından Libya’nın doğusuna gerçekleştirdiği ilk ziyarette, Libya Ulusal Ordusu Komutanı Mareşal Halife Hafter ve Bingazi kentindeki Temsilciler Meclisi üyeleri ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Halife Hafter’e yakın bazı kaynakların Şarku’l-Avsat’a yaptıkları açıklamalara göre, Hafter İngiliz bakandan ülkesine uygulanan ambargonun kaldırılması için olumlu bir rol üstlenmesini talep ettiğini, ordunun geri dönmeye hazır olduğunu söylediği ve terörle mücadelede İngiliz hükümeti ile işbirliği yapmak istediğini belirttiler.

Diğer yandan, bu ziyaret, 2011 yılında Kaddafi rejiminin yıkılmasının ardından bir İngiliz bakanın Libya’ya gerçekleştirdiği ilk ziyaret ve İngiltere’nin Libya’daki güçlü askeri şahıslarla bağlantı kurduğu önemli bir dönüm noktası olma özelliği taşıyor. Bakan Johnson, Hafter ile Bingazi’de gerçekleştirdiği görüşmenin öncesinde, Trablus’a giderek Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz Serrac ile görüştü.

İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Libya, eylülde yapılacak olan BM genel toplantısının gündeminde önemli bir yer tutuyor. Bu yüzden, Bakan Johnson toplantı öncesinde Libya’da siyasi çıkmazın kırılmasına yönelik yeni bir uluslararası desteğin sağlanabilmesi için kilit ortaklarla birlikte yoğun bir şekilde çalışıyor. İngiltere, BM Libya Özel Temsilcisi Ghassan Salame’nin siyasi süreci yeniden canlandıracak çalışmalarını destekleyecek.

İngiliz Dışişleri Bakanı, tüm taraflara ülkenin şuan içinde bulunduğu istikrarsız durumunu sömüren kaçakçılık şebekelerine ve teröristlere karşı birlik olma çağrısında bulundu. Libya’daki tüm taraflar, siyasi anlaşmanın sağlanması için tüm Libyalıların, BM’nin çabalarına destek verilmesi gerektiğini belirten Johnson, “Mareşal Hafter bu siyasi süreçte önemli bir rol üstleniyor. Kendisinden Paris’te verilen sözlerin tutulmasını ve Ghassan Salame’nin yaptığı çalışmaları desteklemesini istedim. Tabii, uygun imtiyaz şekli için son karar Libyalılara ait. Bütün taraflar aralarındaki diyalog farklarını çözmeli ve uluslararası İnsan hakları kanunlarına saygı duymalı” dedi.

Bu açıklamaya karşılık, Halife Hafter’de İngiltere Dışişleri Bakanı ve beraberindeki heyet ile bir araya gelmiş olmaktan duyduğu memnuniyeti belirttiği kısa bir açıklamada bulundu. Görüşmenin detayları ile ilgili bilgi vermeyen Hafter, yalnızca İngiltere’nin Trablus Büyükelçisi Peter Millett ile Libyalı askeri komutanların bir araya geldiğini belirtti.

Johnson’un ziyareti Hafter’i tanımasının diğer bir tezahürü. Başkent Trablus’taki BM destekli Başkanı Fayiz Serrac başkanlığındaki UMH ise geçen yıldan beri Hafter’i kabul etmeyi reddediyor. Serrac hükümeti 2011 yılında Kaddafi’nin devrilmesinden bu yana, ne otoritesini kurabildi ne de ülke içerisindeki huzursuzluğa bir son verebildi. Doğudaki grupların desteğini kazanmak için harcadığı tüm çabalar da başarısızlıkla sonuçlandı.

Hafter komutasındaki Libya ordusu, Derne şehrine operasyon yapmak için hazırlık yapıyor. Bu çerçevede, Hafter, Cebelu’l-Ahdar bölgelerinde denetlemeler gerçekleştirdi. Hafter, ziyareti sırasında “Her şeyin belirli ve dikkatle düşünülmüş bir zamanı vardır” diyerek şehrin kurtuluşunun yakın olduğuna işaret etti.

DEAŞ terör örgütü üyelerinin el-Cufra’daki, el-Fukaha kasabasındaki kontrol noktasına yaptıkları saldırıda Hafter yanlısı askerlerin öldüğü belirtildi. Cenazeleri Libya’nın batısındaki Sarman şehrinde defnedilen askerlerin bazılarının kafasının koptuğu, bazılarının ise yakılmış olduğu ifade edildi. Saldırının DEAŞ terör örgütünün kalesi Sirte’den çıkarılmalarına yönelik misilleme olarak yapıldığı düşünülüyor.

Diğer yandan, İtalya’nın Trablus Büyükelçisi Giuseppe Peroni, Zuvare belediyesine, göçmenlerin ihtiyaç duyduğu sağlık ve ilk yardım malzemelerinin karşılanması için beş bin setlik ekipman teslim edildiğini belirtti.

İtalya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, yardımların İtalyan deniz kuvvetlerine ait bir gemi ile Libya’ya nakledildiği, oradan da bir tekne ile Trablus limanına götürüldüğü belirtildi.