Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Boris Johnson’un İran asıllı İngiliz tutuklu hakkındaki sözleri İngiltere’de tartışmalara yol açtı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın Tahran’da hapse mahkum edilen İran asıllı İngiliz vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe’le ilgili sözleri sert tepki çekti.

Johnson, 1 Kasım’da Parlamento Komitesi’nde yaptığı açıklamada, Nazanin Zaghari-Ratcliffe’nin, 3 Nisan 2016’da Tahran tarafından yöneltilen suçlamalardan dolayı tutuklandığında, İran’da gazetecilere eğitim verdiğini söyledi.

Zaghari-Ratcliffe’in eşi ve çalıştığı Thomson Reuters Vakfı, bu açıklamanın doğru olmadığını ve Johnson’ın bu hatayı derhal düzeltmesi gerektiği kaydetti.

Thomson Reuters Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Monique Villa ise, yaptığı açıklamada, suçlamanın doğru olmadığını, çünkü Nazanin Zaghari’nin bir gazeteci olmadığını ve staj yapmadığını söyledi. Kızı Gabriela’yı dedesi ve anneannesi ile tanıştırmak için İran’a ziyarette bulunduğunu söyleyen Villa, “Ben de kocası Richard Ratcliffe gibi, Boris Johnson’un ifadeleri ile doğrudan bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Nazanin, 4 Kasım’da ‘rejime karşı propaganda yapmak’ suçlamasıyla yeniden mahkemeye çıkarıldı” ifadelerini kullandı. Ayrıca suçlamaların, cezayı arttırmaktan başka bir şeye yaramayacağını belirtti.

Johnson, Sky News kanalı tarafından yayınlanan açıklamasında, konuya yönelik ifadelerinin daha açık olabileceğini kabul ettiğini belirtirken, tüm konuları görüşmek üzere önümüzdeki haftalarda İran’a ziyarette bulunacağını kaydetti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamalarda, Johnson’un konu hakkında bilgi almak için İran’daki mevkidaşı ile telefon görüşmesi yapmayı planladığını söyledi. Sözcü, Johnson’un ifadelerinin, Nazanin’e yönelik yeni bir suçlama olmadığını belirtirken, Londra’nın Nazanin’in özgürlüğüne kavuşması için elinden geleni yapmaya devam edeceğini vurguladı.

Thomson Reuters Vakfı’ndan yapılan açıklamayla göre, 38 yaşındaki Nazanin Zaghari-Ratcliffe, 2009 yılında rejim karşıtı gösterilere katıldığı gerekçesiyle Eylül 2016’da tutuklanarak, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca Temyiz Mahkemesi, İran rejiminin Ekim ayında Nazanin’e karşı ileri düzeyde suçlar yöneltmesinin ardından, cezasının 16 yıla kadar uzatılabileceğini açıklamıştı.