Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bosna, Hamaslı mühendisi öldüren suikastçıyı teslim etmiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus’taki bir yargı kaynağından nakledilen bilgiye göre, Bosna yetkilileri 2016 yılında Tunuslu mühendis Muhammed ez-Zevari’nin suikastına karışan faili teslim etmeyi reddetti. Tunuslu mühendis, Sfax şehrindeki evinin önünde arabasında olduğu bir sırada ateş açılması sonucu hayatını kaybetmişti.

Zevari’nin suikastına karışanlardan birinin Hırvatistan’da tutuklanması ile ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında konuşan terörle mücadele yargısı sözcüsü Süfyan Es-Sülayti şöyle dedi: “Hırvatistan’da tutuklanan kişi Bosna uyruklu. Sfax şehrindeki suikasta karışan iki kişiyi de tespit ettik. Bu iki kişi de Bosnalı. Bu bilgiyle ikisinin hareketlerini takip edebildik, birini de yakaladık.”

Sülayti, “Tunus yargısı, İnterpol ile işbirliği içinde 7 farklı ülkeye uluslararası temsilciler yolladı. Bu ülkeler; Türkiye, Mısır, Küba, Hırvatistan, Lübnan, Bosna ve İsveç. Bosna yetkilileri, zanlı vatandaşlarının tesliminin, kanunları gereği mümkün olmadığını söyleyerek halen suçluyu teslim etmemekte ısrar etmektedir” açıklamasında bulundu.

Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Sülayti, “Faillerden biri, Tunus yetkilileri tarafından 13 Mart’ta tutuklanmıştı. Fakat Bosna yetkilileri onu (esas suçluyu) teslim etmeyi reddetti ve kanunları gereği vatandaşını diğer ülkelere teslim edemeyeceklerini söyledi. Bu durum ise dosyayı daha da içinden çıkılmaz bir hale sokuyor. Diğer yandan, şebekenin geri kalan üyelerini yakalamak adına Tunus yargısı, İnterpol ile işbirliği içinde 7 farklı ülkeye uluslararası temsilciler yolladı. Zevari suikastında daha fazla ayrıntıya da ulaşıldı” şeklinde konuştu.

Mühendis Zevari, 15 Aralık 2016’da Sfax şehrindeki evinin önünde silahlı saldırıda öldürülmüştü. İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen güvenlik soruşturmalarının ardından iki kişinin silah kullanarak suikastta yer aldığı ortaya çıktı. Hemen akabinde ise, Zevari’nin, Hamas hareketinin askeri kolu olan İzzedin El-Kassam Tugayları’nın bir üyesi olduğu ve üretim biriminde insansız hava araçlarının gelişimini denetlediği ortaya çıktı. Suikast girişiminin arkasında ise Mossad’ın yer aldığı iddia ediliyor.

21 Nisan Cumartesi günü Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da sabah saatlerinde öldürülen Filistinli mühendis Fadi el-Batş’ın da Mossad’ın suikast zincirinin son kurbanı olduğu ileri sürülmüştü.