Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bosna Hersek: ‘Savaşta Çocuk Olmak’ müzesi dünyaya açılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bosna Savaşı sırasında çocukların hayatlarını yansıtan eşyaların sergilenmesi için Saraybosna’da bir müze açıldı. Bu küçük müzenin açılışından bir yıl sonra, En İyi Avrupa Müzesi ödülünü kazanmayı başardı ve müze dünyaya açılmaya karar verdi.

Saraybosna’daki ‘Savaşta Çocuk Olmak’ Müzesi’nde, doksanlı yıllarda savaşın en şiddetli döneminde çocuk olan bir grup Bosnalının hatıralarının yanı sıra Suriye ve Ukrayna’daki diğer savaş çocuklarına ait eşyalarda sergileniyor.

Fikir, müzenin de kurucusu olan Jasminko Halilovic’in tarafından savaşın çocuklar üzerindeki etkisi konusunda dünyanın en büyük arşivini oluşturmak için çıkılan yolda uzun vadeli bir projeye dönüştü.

Reuters Haber Ajansı’na konuşan Halilovic, “Bir çocuğun bakış açısından savaştan bahsedilmesi savaşa karşı en güçlü mesajdır” ifadelerini kullandı. Halilovic, müzeye kişisel eşyaların bırakılmasının, çocukların savaş travmasına karşı koymasına da yardımcı olduğunu belirtti.

1992 ile 1995 yılları arasında yaşanan Bosna Savaşı, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da yaşanan en ölümcül savaştı. Müze, 4 binden fazla parça ve toplamda 150 saatten uzun süren video röportajını bir araya topladı.
Haliloviç, diğer savaşlarla ilgili parçaların gelecek yıl müzenin koleksiyonuna eklenebileceğini belirtti.

Bu parçaların arasında, Lübnan’da mülteci olan 10 yaşındaki Humuslu bir kız çocuğunun gönderdiği ve çalışmaya giderken öldürülen babasına ait bir parfüm şişesi var.