Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bosna Kasabı Ratko Mladiç’e ömür boyu hapis cezası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hollanda’nın Lahey kentinde kurulan Birleşmiş Milletler Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, Bosna Savaşı’nda soykırım suçlamasıyla yargılanan Ratko Mladiç, karar duruşmasında Srebrenitsa’da soykırım yapıldığı hükmünü vererek, “Bosna Kasabı” Mladiç’i ömür boyu hapse mahkûm etti.

Üç yıl boyunca yüz binlerce insanın ölümüne, 2.2 milyon insanın yerlerinden edilmesine sebep olan Balkan Savaşı’nın üzerinden 20 yıl geçti. Bu savaşta etnik temizlik, katliam gibi onlarca suç işlediği iddiasıyla yargılanan ve Bosna Kasabı lakabıyla ünlenmiş Mladiç ömür boyu hapse mahkum edildi.

“İşlenen suçlar dünya tarihinde görülen en kötü suçları”

Hakim Alfons Ori, kararında Miladiç’in işlediği suçlar nedeniyle ömür boyu hapse mahkum edildiğini ifade ettikten sonra şunları söyledi; “Bosna’da birçok kişi küfür ve tehditlere maruz kaldı. İdamlarını beklerken Sırp şarkıları söylemeye zorlandılar. İşlenen suçlar dünya tarihinde görülen en kötü suçlar kapsamında”

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Başsavcısı Serge Brammertz, verilen cezanın uluslararası davalar için önemli bir merhaleye işaret ettiğini söyledi. Mahkeme 25 Temmuz 1995 yılında yaklaşık 8 bin kişinin öldürüldüğü Srebrenitsa’da, olanları katliam suçu olarak nitelendirdi.

Mladiç, Bosna ayrılma kararı aldıktan sonra patlak veren savaşta Yugoslavya ordusunun Sırp askeri kuvvetinin başına yüksek rütbeli bir subay olarak getirilmişti.

Mladiç, 20 yıl saklandı

Mladiç 20 yıl bir Sırp ailesinin evinde saklandıktan sonra 2011 yılında yakalanarak, yargılanmak üzere Lahey’e götürüldü. Mladiç’in aranma nedenlerinden biri de 1995 yılında Sarayevo kentini kuşatarak on binlerce sivilin ve yüzden fazla BM askerin öldürülmesine sebep olmaktı.

Mahkeme 83 savaş suçlusunu mahkûm etti

Mladiç hakkındaki verilen karar katliamların ana sorumlularının yargı önüne çıkarıldığı onlarca davanın sonuncusu olma niteliği taşırken, bugüne kadar 161 kişiyi yargılayan mahkeme, Bosna Savaşı’nda yer alan Balkan uluslarından 83 savaş suçlusunu mahkûm etti. Aralarında eski Sırp lider Slobodan Miloşeviç’in de bulunduğu 7 kişi de yargılama sonuçlanmadan hayatını kaybetti.
Bir Fransız gazetecinin bildirdiğine göre Miladiç mahkemeye koyu renkli bir takım elbise ve kırmızı kravatla geldi. Zayıf ve bitkin görünmesine rağmen resmini çeken gazetecilere tebessüm ediyordu.

Mladiç karar açıklanmadan birkaç dakika önce olay çıkardığından dolayı mahkeme salonundan çıkarıldı. Bu esnada, “Bütün bunlar yalan, hepiniz yalancısınız” diye bağırdı.

Mladiçi, “kasap” lakabıyla anıyorlar

Mladiç bazıları için hala kahraman iken bazıları da onu “kasap” lakabıyla anıyor. Mladiç Lahey’de yüz binlerce kişinin ölümüne sebep olan kişi olarak yargılanırken bile Sırplar tarafından kahraman olarak itibar görüyordu. Bu konuyla ilgili olarak Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandra Vuçiç vatandaşlarına çocuklarının gelecekleri, barış ve istikrar için çabalamaları gerektiğini söyledi.

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic de Mladiç hakkında verilen kararın sürpriz olmadığını söyledi. Başbakan, “Eski defterleri kapatıp geleceğe bakmalıyız” dedi.

Mahkeme önünde eşini ve oğlunu kaybetmiş bir kadın duruyordu. Akrabaları da Mladiç kuvvetleri tarafından, aileleri ve dünyanın dört bir yanından gelmiş olan gazetecilerin önünde öldürülen 300 kişinin resimlerini taşıyorlardı. Burada Srebrenitsa Anneleri Başkanı, Fransız bir gazeteciye verdiği bir demeçte karardan kısmi de olsa memnuniyet duyduklarını söyledi. Verilen cezanın Radovan Karadziç’e verilen cezadan daha ağır olduğuna da dikkat çekti.

Zaman geçse de adalet tecelli edecek

BM İnsan hakları delegesi Ürdün Prensi Zeyd bin Raad el- Hüseyin, şer sembolü olarak nitelendirdiği Mladiç’in 16 yıl aranmasının ardından yakalanıp ömür boyu hapse çarptırılmasının önemine işaret etti. Prens, verilen bu kararın suç işleyenler için bir uyarı olduğunu ve zaman geçse de adaletin tecelli edeceğini gösterdiğini söyledi.

Ratko Miladiç Kimdir?

12 Mart 1942’de Bosna Hersek köyü olan Bozanovici Kalinovik’de doğdu.

1944-Babası İkinci Dünya Savaşı’nda faşist Hırvat rejimi tarafından öldürüldü.

1992- Bosna- Hersek Yugoslavya’dan ayrıldığını açıkladı. Sırplar Radovan Karadziç liderliğinde Müslümanlara yönelik etnik temizliğe başladılar.

1992 Mayıs- General Mladiç Sırp Komutanlığına getirildi. 43 ay süren Sarayevo kuşatmasında on binlerce kişinin ölümünden sorumlu oldu.

1994 Mart- Mladiç’in kızı babasının işlediği suçlarla ilgili raporları görünce Belgrad’da 23 yaşında intihar etti.

1995 Temmuz- Mladiç kuvvetleri çoğunluğunun Müslüman olduğu 40 bin kişinin yaşadığı BM gözetimindeki güvenli bölge olan Srebrenica’ya bir saldırı düzenledi.

12-20 Temmuz- Sırp Kuvvetleri Srebrenica’da 8 bin kişiyi Nazi döneminden beri görülmemiş şekilde katletti.

25 Temmuz- BM Savaş Mahkemesinde katliam yapmak insanlığa karşı suç işlemekten dolayı kınandı.

1997-2011- Mladiç bu süre içinde kaçmasına rağmen 2011 yılında tutuklandı.

2012 Mayıs- Mladiç, Uluslar arası Ceza Mahkemesinde yargılanmaya başladı.