Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bosna Krallığı’nın ‘son şövalyesi’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bosna Hersek’te sırtında pelerini, elinde kılıcı ve kalkanıyla dağlarda at koşturan Sead Delic, tarzıyla Ortaçağ’daki Bosna Krallığı’nın “son şövalyesi” olarak adlandırılıyor.

Tır şoförlüğü yaptığı ve aynı zamanda ikamet ettiği ABD’den her fırsatta ana vatanı Bosna Hersek’e gelen Delic, şehrin gürültüsünden kaçmak ve özlemini yaşadığı tarihle baş başa kalmak için genelde orman, eski mezarlık, tarihi mekan, dağ ve kanyon gibi ülkenin doğa harikası mekanlarında at sürüyor.

Ortaçağ’a ait giysileri, kılıcı ve Bosna Krallığı’nın zambaklı bayrağını işlediği kalkanıyla doğaya çıkan Delic, ilgi gören tarzıyla insanlar tarafından “son şövalye” olarak adlandırılıyor.

“Kimlik ve tarihimizin her parçasına tutunmalıyız”

Bosna’daki son savaşta (1992-1995) ülkesini savunan gizli kahramanlardan da olan Delic, vatan sevgisini ekmek teknesi tırının içine astığı Bosna bayrağıyla gösteriyor ve ana vatanına kesin dönüş yapacağı günü iple çekiyor.

Delic, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, “son şövalye” olarak ilk fotoğraflarını 2012 yılında çektirdiğini anlatarak, Ortaçağ’ın dokusuna uygun kıyafetleri sipariş ettiğini, kılıç ve kalkanını ise bakır işiyle uğraşan arkadaşının yaptığını söyledi.

Bu kıyafetleri normal günlerde değil, sadece uygun ve belirli yerlerde giydiğini kaydeden Delic, gezi ve fotoğraf çekimlerini şehrin dışında gerçekleştirdiğini ve bunu “aşkla yaptığını” aktardı.

Delic, “Doğanın ortasında elimde kalkan, üzerimde pelerinim olduğunda, rutin hayatın bizlere dayattığı politik sorunlar, işler, şehrin yorgunluğu ve diğer endişelerden arınmış hissediyorum. Bir anlamda bu benim için bir psikoterapi.” dedi.

Delic, Bosna Hersek’in Balkan yarımadasındaki en eski devletlere ev sahipliği yaptığına işaret ederek, “Kimlik ve tarihimizin her bir parçasına tutunmalıyız. Vatanımızı korumanın tek yolu, sımsıkı ve bir arada durmaktan geçiyor.” şeklinde konuştu.

“Bosna Hersek benim için sonsuz bir aşk”

Hayatının “Vatan Arayışı” adlı bir belgesele de konu olduğunu ve bu belgeselin çekimlerinin ABD ve Bosna Hersek’te yapıldığını aktaran Delic, “Bosna Hersek benim için sonsuz bir aşk ve ilham kaynağı.” ifadelerini kullandı. AA