Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bozdağ: Afrin’de işimiz bitmedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin açıklamada bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “Afrin’de şu anda kontrol sağlandı. Ama Afrin’de Türkiye’nin işi bitmedi. Daha yapacak çok işimiz var” dedi.

“Bölgeyi gerçek sahiplerine teslim edeceğiz”

Bozdağ, “Şehirde hayatın normale dönmesi için çalışacağız ve bölgeyi gerçek sahiplerine teslim edeceğiz. Orada Fırat Kalkanı Harekatı alanında, Türkiye’nin yaptığı ve yaşadığı tecrübeden hareketle, halkın bölgede ihtiyaçlarının karşılanması, güvenliğinin sağlanması ve diğer bütün adımların atılması sağlanacaktır” dedi.

Bozdağ, ABD tarafından YPG’ye verilen silah ve mühimmatın çoğunun TSK tarafından ele geçirildiğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan Reuters’a demeç veren Afrin bölgesini yöneten Kürt Sivil Otoritesi’nden üst düzey bir yetkili olan Hifi Mustafa, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı sebebiyle 200 binden fazla insan bölgeyi terk etti. Afrin’i arabası ile terk edenler gece arabalarında uyuyor, arabaları olmayanlar da çocukları ile birlikte ağaçların altında geceyi geçiriyor” dedi.

Suriyeli Kürt yetkililerden Aldar Halil ise, TSK harekatında kontrol altına alınan Afrin merkezine Türk bayrağı asılmasını ‘işgal’ olarak nitelendirdi.