Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bozdağ: Suriye politikamız, herhangi bir ülkenin yanında olma politikası değildir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye, Suriye’ye müdahalede bulunan herhangi bir taraf veya devletin yanında değil, sadece Suriye halkının yanında durduğunu belirterek, Suriye rejimini kimyasal silah kullanmaktan caydırmak için müdahale eden ABD, İngiltere ve Fransa’dan konvansiyonel silahların kullanmasının da engellenmesini talep etti. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “Suriye politikamız, herhangi bir ülkenin yanında veya karşısında olma politikası değildir, hakkın ve doğrunun yanında olma politikasıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Müslüman Azınlıklar Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, ABD’nin Suriye’deki hedefleri vurmasını değerlendirerek, “Rejiminin kimyasal silah kullanmasını engellemek için müdahale eden ülkelere söylüyorum. Şu anda kimyasal silahlarla Ortadoğu’da bin kişi ölmüşse, konvansiyonel silahlarla yüz binler öldürüldü. Neticesi ölüm olduktan sonra sebebi hangi silah olursa olsun bu suçtur” dedi.

“İslam barış dinidir”

Dünyaya yeni bir barış için temel atma çağrısında bulunan ve “Dinimiz İslam barış dinidir” diyen Erdoğan, diğer ülkeleri bombalarken barışı talep ettiğini iddia eden bazı uluslararası aktörleri de eleştirdi.

“Bizim kimsenin topraklarında gözümüz yok”

Türkiye’nin Suriye’deki Zeytin Dalı Harekatı’nda iki hedefi olduğunu söyleyen Erdoğan, bunlardan ilkinin terör tehditlerini uzaklaştırmak, ikincisinin ise mültecilerin dönüşü için güvenli ve yaşanabilir bir alan yaratılması olduğuna dikkat çekerek, “Bizim kimsenin topraklarında gözümüz yok” dedi.

Bozdağ’dan Macron’a cevap

Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Katar’da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “Suriye saldırısı ile Türkiye ile Rusya’yı ayırdık” sözlerine cevaben “Suriye politikamız, herhangi bir ülkenin yanında veya karşısında olma politikası değildir, hakkın ve doğrunun yanında olma politikasıdır” şeklinde cevap verdi.

Türkiye’nin kimyasal silah kullanımı karşısında tavrının net olduğunu kaydeden Bozdağ, “Konvansiyonel silahlarla öldürme de kimyasal silahlarla öldürme gibi aynı şekilde suçtur. Çünkü ikisinde de masum insanları, sivilleri, çaresiz olanları, savunmasız insanları öldürüyorsunuz” diyerek, konvansiyonel silahlarla halkın öldürülmesine izin vererek, kimyasal silahları önlemeye çalışan bazı Batı ülkelerinin yaklaşımını da eleştirdi.

“ABD ile YPG konusunda anlaşamıyoruz”

Türkiye’nin Suriye rejimi tarafından sivillerin öldürülmesine karşı çıktığını dile getiren Bozdağ, “Biz ABD ile YPG’ye verdiği destek konusunda anlaşamıyoruz. Biz bu noktada ABD ile farklı politikalar izliyoruz” dedi.

“Rejimin ayakta durması yanlış”

Bazı ülkelerin Suriye rejimini koşulsuz olarak desteklediğine de dikkat çeken Bozdağ, ülkesinin bu desteğe karşı olduğunu söyleyerek, “Bazı ülkeler, Esad rejimini kayıtsız şartsız desteklemektedir. Türkiye de bu noktada bu kadar suçu işleyen bir rejimin ayakta durmasının yanlış olduğunu ifade ediyor” şeklinde konuştu.

“Kılıçdaroğlu’ndan Esed’e karşı bir laf duymadım”

ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye rejimine karşı saldırısına Türk hükümetinin verdiği destekten dolayı eleştiride bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da cevap veren Bozdağ, “800 bini aşkın sivil, masum, savunmasız insan Esed’e bağlı güçler tarafından öldürüldü. Sayın Kılıçdaroğlu’ndan hiç Esed’e karşı bir laf duymadım” ifadelerini kullandı.