Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Brexit kampanyasında usulsüzlük iddiaları | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’de AB’den çıkış anlaşmasının referanduma sunulması için başlatılan resmi kampanya sonucunda hesapların manipüle edildiği iddiaları reddedildi.

Dışişleri Bakanı Boris Johnson ve İngiltere Çevre Bakanı Michael Gove’nin de aralarında bulunduğu kampanyanın yöneticisi Matthew Elliott, “Seçim komisyonunun yayınlayacağı belge, kampanya hesaplarının manipüle edilmesi hakkında olacak” dedi. Elliott, “Raporun odağında, harcamalarda izin verilen tavanı aştığımız ve kampanya sırasında başka bir gruba hibede bulunduğumuz suçlaması yer alacak” dedi. Önümüzdeki günlerde ise İngiliz Seçim Komisyonu tarafından, Brexit kampanyasındaki usulsüzlükleri ortaya koyan bir rapor yayınlanacağı ifade edildi.

Raporun odağında bağış meselesi olacak

AFP’nin haberine göre, raporun odağında, Brexit yanlısı bir grup gence 600 bin sterlinin üzerinde bağış yapılması meselesi olacak. Yine AFP’ye göre, bu miktarın seçmen hedefli reklamlara yönelik veri hizmetleri kapsamında kullanılmış olabileceği de söz konusu.

Seçim Kurulu tarafından Brexit kampanyası için kullanılmasına izin verilen miktar 7 milyon sterlindi.

Elliot, BBC’ye, “Brexit için resmi bir kampanyanın temsilcileri olarak seçildik. Çünkü yalnız değil, diğer gruplarla birlikte çalışacağız ve onları cesaretlendireceğiz” açıklamasında bulundu.

Seçim Komisyonu, Brexit yetkililerinin gözlemlerini sunan, Haziran ayında komisyona teslim edilen ilk sonuçları kınarken, durumu olağandışı olarak niteledi.

“Raporun çok ciddi sonuçları olacak”

Avrupa Birliği’nde kalmayı destekleyen bir İşçi Partisi milletvekili, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Brexit kampanyasındaki usulsüzlükleri kınadı ve raporun çok ciddi sonuçları olacağını söyledi.

Milletvekili, “Brexit kampanyası yüzde 4 oy ile başarılı oldu. Fakat kendilerine ayrılan bütçe tavanını yüzde 10 aştı” açıklamasında bulundu.

İngiltere’de 23 Haziran 2016’da yapılan AB referandumunda yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı.