Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Brexit sonrası İngiltere ve İrlanda arasında serbest dolaşım bölgesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere’den olan İrlanda vatandaşlarına Avrupa Birliği’nden çıktıktan sonra dolaşım özgürlüğü veren planı 2019 yılının mart ayında sunacak.

Daily Telegraph gazetesi, İrlanda ile Schengen bölgesi kurmayı hedefleyen İngiliz hükümeti, Brexit sonrası süreçte Kuzey İrlanda sınırının geleceği ile alakalı resmi bir öneri sunmaya hazırlanıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Şarkul Avsat ‘a verdiği demeçte, planın Londra ile Dublin arasındaki Schengen bölgesine benzer bir alan oluşturma planının olduğunu, AB ile İngiltere arasında ilişkilerin geleceği hakkındaki stratejik belgenin bir parçası olduğunu ve planın ayrıntılarının gelecek günlerde yayınlanacağını söyledi.

Dışişleri bakanlığı, Brexit müzakerelerinden sorumlu bakan David Davis’in onayıyla yayınladığı açıklamada; bu belgelerin, İngiltere’nin AB’den çıkışını gerçekleştirmesi gibi bir başka önemli planı oluşturacağını açıkladı.

Planın, İngiltere ile İrlanda arasında serbest dolaşım planını, iki ülke arasındaki ticari mal girişinin CCTV gibi gözetim kameralarıyla gözetlenmesi ve araç plakalarının otomatik kaydı önerilerini kapsaması bekleniyor.

The Independent gazetesi, bu planın İrlanda hükümetini kızdırabileceğine, İrlanda ve Kuzey İrlanda arasında sınırın kurulmasından geri dönmenin ekonomik kayıplara sebep olabileceğine ve barış sürecini engelleyeceğine dikkat çekti.

Londra’nın, AB ile ticari ilişkilerin geleceği hakkında müzakerelere başlamak için çabaları, İngiltere’de Avrupalı vatandaşların hakları ve Kuzey İrlanda sınırı hakkındaki anlaşmanın bozulmasını tehdit ediyor.