Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Brexit yeniden İngiltere Parlamentosu’nda | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiliz parlamenterler, bugün, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasını ön gören Brexit yasalarını yeniden gözden geçirmek için toplanıyor. Oturum, Başbakan Theresa May’i tek adım atmaya zorlayan uyarılardan sonra geldi.

Parlamento ve Lordlar Kamarası’nda sahip olduğu çoğunluğa güvenen ve bu yüzden oylamayı kabul eden Başbakan May, partisinin vekillerine, tek bir tavır belirlemeleri yönünde uyarıda bulundu.

May, vekillere hitaben yaptığı konuşmada, “Bu hafta yapacağımız önemli bir oylama ile ülkemize önemli bir mesaj göndereceğiz. İngiltere halkının aldığı kararı uygulama konusundaki kararlılığımızı göstermek için birlik olmalıyız” dedi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de devam eden Brexit müzakerelerine değinen May, “İngiltere açısından en iyi anlaşmayı elde etmek için müzakereleri sürdürüyoruz. Ancak, eğer öne sürülen düzenlemeler mecliste kabul edilirse, müzakerelerde elimiz zayıflar” ifadelerini kullandı.

AB yanlısı muhafazakar parlamenterlerden Sara Wulatson, hükümetten AB ile Gümrük Birliği anlaşmasına ilişkin daha fazla taviz vermesini istemişti. Wulatson, dün, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Bu seçeneğin masada olması gayet mantıklı” demişti.

Brexit destekçisi onde gelen muhafazkar parlamenterlerden Jacop Riise-Mogh ise partisinin gerekli adımları atacağından yana şüphesi olmadığını dile getirdi.

Mogh, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Mecliste tek bir tavır göstereceğiz” diyerek, Başbakan May’i desteklemek için gerekli tavrı gösterecekleri kaydetti.