Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Brezilya eski lideri Silva’nın hüküm giyip giymeyeceği karara bağlanacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Brezilyalı yetkililer, önümüzdeki ay yapılacak devlet başkanlığı seçimleri kapsamında ülkenin eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’ya hapis cezası verilip verilmeyeceğini karara bağlayacaklar.

71 yaşındaki Lula da Silva, temmuz ayında, ‘Araba yıkama’ olarak adlandırılan soruşturma kapsamında kara para aklama ve yolsuzluk suçlamalarıyla 9 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Karara itiraz eden Lula da Silva’nın avukatları temyize başvuracaklarını söylemişti. Porto Alegre mahkemesi, Lula’nın itirazını 24 Ocak’ta gözden geçireceğini açıkladı.

Alınacak kararda Lula da Silva’nın 2003 – 2010 yılları arasında yürüttüğü Devlet Başkanı görevinin ve İşçi Partisi lideri olmasının etkili olmayacağı belirtildi. Zira alınacak karar, Silva’nın devlet başkanlığı için aday olup olmayacağını belirleyecek.

Yapılan yorumlar, Silva hakkında verilecek kararın seçimlerde daha fazla belirsizliğe yol açabileceği yönünde. Ancak uzmanlar Lula’nın hüküm giymesi halinde dahi karara itiraz etme hakkı olduğunu savunuyor.

Bir mahkeme sözcüsü AFP’ye verdiği demeçte üç yargıçtan oluşan heyette ülkedeki en popüler siyasi figür olan Lula’nın temyiz itirazının dikkate alınacağını bildirdi.

Lula, devlete ait petrol şirketi Petroleo Brasileiro (Petrobas) ile yapılan ihale karşılığında Brezilya’nın inşaat devi OAS adlı şirketten rüşvet almaktan suçlu bulunmuştu.

Soruşturmalar, halihazırdaki Devlet Başkanı Michel Temer ve bir takım üst düzey yetkililer de dahil olmak üzere birçok siyasi parti ve siyasetçinin uzun yıllardır ihale karşılığında Brezilya’nın önde gelen şirketlerinden rüşvet aldıklarını ortaya çıkarmıştı.