Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Brezilyalılar devlet başkanını seçmek üzere sandığa gitti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Brezilyalılar, bir dönem ülkeyi yönetmiş olan askeri diktatörlüğü överek tepki çeken eski yüzbaşı Jair Bolsonaro ve Lübnan kökenli Fernando Haddad başta olmak üzere 8 adayın devlet başkanlığı için yarıştığı seçimler için sandık başına gitti.

Aşırı sağcı Sosyal Özgürlük Partisi’nin adayı Bolsanaro’nun en yakındaki rakibi, İşçi Partisi’nin adayı, eski Eğitim Bakanı ve eski Sao Paulo Belediye Başkanı olan Lübnanlı Ortodoks bir aileden gelen Farnando Haddad.

Bolsonaro, dünyadaki en büyük siyasi yolsuzluk olaylarından birinin Brezilya Parlamentosu’nda ortaya çıkmasının ardından, mevcut kurumlara yönelik öfke dalgasından yararlanarak yolsuzlukla mücadele sözü verdi ve son haftalarda yapılan anketlerde yükselişe geçti.

Cuma günü geç saatlerde yayınlanan anket, Jair Bolsonaro’nun ilk turda yüzde 32 oy alacağını ve ilk sırada yer alacağını gösteriyor.

Karakteri ABD Başkanı Donald Trump’a benzetilen Bolsonaro’yu yüzde 22 oy oranıyla 55 yaşındaki eski Sao Paulo Belediye Başkanı Fernando Haddad izliyor.

Önceki dönemlerde, Brezilya’yı 1694-1985 arasında yönetmiş olan askeri diktatörlüğü ve işkencecilere övgüde bulunan Bolsonaro, şimdi ise demokratik ideallere bağlılık sözü veriyor.

Adayların bugünkü turda çoğunluk elde edememeleri halinde, bu ayın 28’inde ikinci turun düzenlenmesi bekleniyor.

Oy kullanma merkezleri, sabah 08.00’da kapılarını yaklaşık 147 milyon seçmene açarken, saat 17.00’da sandıklar kapanacak.

Brezilya elektronik oylama sistemi kullandığı için ilk sonuçların 19.00 gibi açıklanması bekleniyor.