Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Brezilya’nın yeni lideri Bolsonaro konusunda fikir ayrılığı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü) ise seçimin ardından Brezilya’daki yargı, basın ve sivil toplum kuruluşlarına Bolsonaro’nun Brezilya’daki insan hakları ve demokratik kurumları aşındırma girişimine karşı durma çağrısı yaptı. Öte yandan Başkan Bolsonaro’yu tebrik edenler arasında ABD Başkanı Donald Trump, İtalyan aşırı sağcı lideri Matteo Salvini ve Fransız sağcı politikacı Marine Le Pen yer aldı.

Örgüt Başkanı José Miguel Vivanco, “Brezilya’nın bağımsız yargıçları, savcıları, cesur gazetecileri ve canlı bir sivil toplumu var. Brezilya’nın son otuz yıldır acı ile kurduğu demokratik hak ve kurumları kısıtlamaya yönelik her türlü girişimle yüzleşmek için onlarla birleşeceğiz” şeklinde konuştu.

Trump, Bolsonaro’yu tebrik etti

Öte yandan Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz Pazar akşamı Bolsonaro’yla telefon görüşmesi gerçekleştirerek tebrik etti. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, iki liderin ABD ve Brezilya halkının yaşamlarını iyileştirmek için birlikte çalışacaklarını vurguladığını belirtti.

“Brezilya, solu devirdi”

Bolsonaro’nun seçilmesi, dünyadaki ulusal sağcı liderleri tarafından memnuniyetle karşılandı. İtalya’nın en sağcı lideri ve Roma hükümetinin en güçlü isimlerinden Matteo Salvini yaptığı açıklamada, “Brezilya, solu devirdi. Başkan Bolsonaro iyi bir performans sergiledi. İki hükümet ve halk arasındaki ilişkiler daha da güçlü olacak” şeklinde konuştu.

Le Pen, Bolsonaro’ya bol şans diledi

Öte yandan, Fransız sağcı politikacı Marine Le Pen, “Bolsonaro’ya bol şans. Brezilya’daki kötü durumu, ekonomi ve güvenlik durumunu düzeltmesi gerek. Brezilyalılar, aşırı sol hükümetleri altında ortaya çıkan şiddetli yolsuzluk ve korkutucu suçluları cezalandırdılar” dedi.