Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

British Airways ve Air France Tahran’a uçuşlarını durdurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlar havacılık sektörünü de etkilerken, British Airways ve Air France, gelecek aydan itibaren Tahran uçuşlarını askıya alacaklarını açıkladı.

British Airways şirketinin sözcüsü Reuters’a yaptığı açıklamada, “Ticari olarak uygun olmadığı gerekçesiyle Londra-Tahran uçuşlarımızı askıya alıyoruz” diyerek, Londra’dan Tahran’a son uçuşun 22 Eylül’de olacağı, Tahran’dan Londra’ya son uçuşun ise 23 Eylül’de yapılacağı bilgisini verdi.

İran’ın Londra Büyükelçisi Hamid Baidinejad ise dün Twitter hesabından paylaştığı mesajda, British Airways’in Eylül ayından itibaren Tahran’a uçuşları durdurma kararının bu hattaki yolcuların taleplerine göre üzücü olduğunu ifade etti.

Öte yandan, Fransa’nın Air France şirketi de Eylül ayından itibaren İran’a uçuşların durdurulacağını açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, Tahran uçuşlarının 18 Eylül itibarıyla askıya alınacağını duyurulurken, gerekçe olarak da düşük ticari beklentileri gösterildi.

Air France, Tahran’a uçuşlarını bir süre önce ekonomik uçuşlar sunan Joon isimli alt kuruluşuna devretmişti. İran’a uçuşların sayısı da, 4 Ağustos tarihinde itibaren haftada üç olan seferleri bire indirmişti.

KLM’de İran’dan çekileceğini açıkladı

Hollandalı havayolu şirketi KLM de geçen ay yaptığı açıklamada, Eylül ayından itibaren Tahran’a seferlerini askıya alacaklarını bildirmişti.

KLM, ticari sebeplerden dolayı Tahran’a son seferi 24 Eylül’de yapacağını açıklarken, bu tarihten sonrası için bilet alan yolcuların ücretsiz olarak başka havayollarına yönlendirileceği veya bilet paralarının iade edileceği bilgisi verildi.

Uluslararası şirketlerin bu adımları, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile olan nükleer anlaşmadan çekilme kararının ardından Washington’un kademeli olarak Tahran’a uyguladığı yaptırımlardan sonra geldi.