Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Brüksel Basın Zirvesi’nde dini nefret söyleminin artışına dikkat çekildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen Avrupa-İslam Basın Zirvesi’nin katılımcıları, bazı internet sitelerinde semavi dinlere yönelik nefret ve hakaret söyleminin büyük bir kaygıya sebep olduğuna dikkat çekti. Katılımcılar, azınlık gruplara ve mültecilere yönelik etnik ve dini nefret söyleminin de büyük bir tehdit arz ettiğinin altını çizdi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Brüksel merkezli İslam Kalkınma Araştırmaları Merkezi tarafından “Dinlere yönelik nefret söylemi” başlığı altında ortaklaşa düzenlenen Basın Zirvesi’nin sonuç bildirgesinde, dinlerin hedef gösterilmesinin engellenmesi ve bu alanda uluslararası işbirliğinin artırılması çağrısı yapılırdı.

Nefret suçlularının yargıdan kaçmasının önlenmesi için Birleşmiş Milletler (BM) ile uluslararası ve bölgesel kurumlardan çabalarının artırılması istenilen bildirgede, Avrupa hükümetlerinden de nefret söylemine karşı kanunlar çıkarmayı sürdürmeleri talep edildi.

Bildirgede, ayrıca, dini bilinç ve eğitimin güçlendirilerek, gençler arasında aile değerlerinin sağlamlaştırılması için din adamları ve siyasilerin uluslararası düzeyde ortak çalışması ve açlık, fakirlik ve işsizliğe çözüm bulması istendi.

Brüksel’de bulunan Avrupa Gazeteciler Birliği’nin merkezinde düzenlenen zirve öncesinde, gazetecilere terör olaylarını haberleştirme eğitimi de verildi.

Zirvenin organizatörlerinin verdiği bilgiye göre, zirvenin düzenlenmesinin amaçlarından biri de, İİT’nin Aralık 2016’da, Arap Enformasyon Bakanları’nın katılımıyla gerçekleştirilen İslamofobi ile mücadele başlıklı toplantıda ortaya atılan önerilerin anlaşılması oldu.