Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Brüksel saldırılarına yönelik soruşturmalar devam ediyor! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Brüksel Mahkemesi, Mart 2016’da Belçika’da gerçekleşen 32 kişinin hayatını kaybettiği ve 300 kişinin yaralandığı patlamaya ilişkin yürütülen soruşturmada, terörle ilişkisi olduğundan şüphelenilen bir kişinin geçici hapis cezasını uzattı.

Brüksel’deki Federal Soruşturma Bürosu, mahkemenin şüpheli Ruandalı Herve Maheroa hakkındaki hapis cezasını 2 ay daha uzattığını açıkladı. Belçikalı yetkililerin açıklamasına göre, Nisan 2016’da Brüksel Havalimanı’na diğer iki kişiyle saldırı düzenleyen Muhammed Abrini’nin gözaltına alınmasının ardından söz konusu şüpheli de yakalamıştı. Erbini, arkadaşları İbrahim Bakravi ve Necim Aşravi’nin havalimanında intihar saldırısı düzenlemesinden kısa bir süre sonra kendisini patlatmaktan vazgeçmişti. Aynı gün Brüksel’deki bir metro istasyonunun kameralarında görünen Usame Kerim de gözaltına alınmıştı. Kerim, kent içindeki Maelbeek metro istasyonundaki saldırıyı gerçekleştirmeden kısa bir süre önce Halid Bakravi ile görüşmüştü. Bu bağlamda soruşturmayı yürüten yetkililer, Herve’nin 22 Mart 2016 saldırısından sonra Abrini ve Kerim ile gizlendiğini açıkladı. Yetkililer, aynı dosyada Bilal adlı dördüncü bir kişinin daha “Brüksel saldırılarına” karıştığı suçlamasıyla gözaltına alındığını kaydetti. Belçika medyası ise Usame Kerim’in İsveç vatandaşı olduğunu ifade etti.

Almanya üzerinden Belçika’ya ulaştı

Öte yandan soruşturma yetkilileri, Usame’nin aynı gün içerisinde Brüksel Havalimanı’nı hedefleyen intihar eylemcilerinden bir çanta satın aldığını söyledi. Zanlının, 2015 yılında bazı göçmenlerle sahte bir pasaportla Suriye’den Yunanistan’a gittiğini söyleyen yetkililer, Usame’nin Paris saldırısının zanlısı Salah Abdüsselam ile Almanya’dan Belçika’ya ulaştığını belirtti.

Şüpheli çanta her yerde aranıyor

Belçikalı yetkililer, büyük miktarda patlayıcı dolu bir çantanın saklanmış olabileceği konusunda da endişeli. Öyle ki güvenlik makamları, bu çantayı kısa bir süre içerisinde bulmak ve şüpheli çantanın sahiplerini yakalamak konusunda çalışmalar yürütüyor.

Bir şüpheli serbest bırakıldı

Ayrıca Aralık ayında Belçikalı bir hakim, polis tarafından gözaltına alınan 39 yaşındaki İbrahim T. adlı bir şüphelinin, soruşturma yetkilileri tarafından belirlenen koşullarla serbest bırakılmasını hükmetti. Belçika medyası da İbrahim’in terör faaliyetlerine katılmaktan şüpheli olduğunu duyurdu.

Bu bağlamda İbrahim T.’nin Arap kökenli olduğu belirtilirken Suriye asıllı Usame Kerim’in de İbrahim’in çalıştığı mağazayı sık sık ziyaret eden müşterilerden biri olduğu kaydedildi. Konu hakkında medya organları, Usame’yi Brüksel’deki bir iş yerinden çanta satın alarak teröre lojistik destek sağladığını söyledi. Zira saldırganlar, bu çantalarla patlayıcı maddeler taşıyarak, Brüksel Havalimanı ve metro istasyonu saldırısını gerçekleştirmişti.

Patlayıcı madde satın aldı

İbrahim T.’nin konuya dair itirafları, Usame Kerim’in itiraflarıyla örtüşüyordu. Kameralar ise saldırı sabahı zanlıların bulunduğu evin yakınlarında bir arabanın durduğunu ortaya koydu. Nitekim araç, Usame Kerim’in bazı patlayıcı madde satın aldığı iş merkezinin yakınlarında görülen arabayla aynıydı. Aynı şekilde saldırılardan günler önce takip edilen cep telefonlarının hareketliliği de metro istasyonunun yakınlarındaki işyerinde telefon sahibinin bulunduğuna ve patlayıcı yapımında kullanılan ulaşılması kolay malzemeler sattığına işaret ediyordu.

Fransa’da 4 tutuklama kararı

Diğer taraftan komşu ülke Fransa’da bir hakim, Ocak 2015’te Paris’teki Charlie Hebdo gazetesini ve Yahudi bir marketi hedef alan saldırılarla ilgili 4 kişinin tutuklanmasına hükmetti. Zanlılar, saldırılarda kullanılan silahları temin etmekle suçlanıyor. Kaynaklardan yapılan açıklamaya göre, yaşları 30- 36 arasında olan 4 tutuklu, 17 kişinin öldüğü saldırılarda kullanılan silahlar konusundaki rolleri belirleninceye kadar gözaltında tutuldu.

Neler yaşanmıştı?

Zanlıların üçünün Ardenler bölgesinde, diğerinin ise genel hak davası temelinde tutuklandığı belirtildi. Bu bağlamda Said ve Şerif Kuaçi kardeşler, 7 Ocak 2015 tarihinde Paris’teki Charlie Hebdo gazetesine saldırı düzenledi. Saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti. Ertesi gün ise başka bir eylemci tarafından Paris’te bir polis memuru öldürüldü. Olaylardan 1 hafta sonra bir Yahudi market, silahlı kişiler tarafından rehin alındı ve saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti.