Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Brüksel saldırılarıyla ilgili 11 eve baskın: 4 gözaltı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Belçika Federal Soruşturma Bürosu, mart 2016’da düzenlenen terör saldırılarının ardından başlatılan soruşturmalar kapsamında, Brüksel polisinin dün sabah saatlerinde 11 eve baskın düzenlediğini açıkladı. Saldırılar, 32 kişinin ölümüne 300 kişinin de yaralanmasına yol açmıştı.

Brüksel saldırıları ile ilgili devam eden soruşturmalar kapsamında, Brüksel Havaalanı’na saldırı düzenleyenlerin (Muhammed Ebrini, Necim El Aşravi ve İbrahim El Bekravi) kaldığı dairede bomba yapımında kullanılan bazı patlayıcı maddeler ele geçirildi. Saldırganların bomba yapımında kullanılan malzemeleri nereden temin ettikleri ise henüz bilinmiyor.

Terör saldırıları ile ilgili araştırmaların sürdüğü sırada, Belçika’daki tren sürücüleri için bir eğitim kursuna katılan Belçikalı radikal kökenli bir kişi tespit edildi. Bu kişinin, terörden yargılandığı ve daha önce Suriye’ye, militan grupların saflarına katılmak üzere yolculuk ettiği açıklandı.

Yerel basında çıkan haberlere göre ise, Eylül 2013 ile Mart 2014 arasında Suriye’ye gitmiş olabilir. Yolculuk sırasında ona eşlik eden ismin ise Abdulhamit Abaoud olduğu belirtildi. Belçika ve Fransa’daki soruşturma makamları, Abaoud’un 2013 kasım ayındaki 130’dan fazla insanın ölümüne yol açan Paris saldırılarının beyni olduğuna inanıyor. Brüksel saldırıları düzenleyen Necim Al Aşravi de 32 kişinin ölümüne, 300 kişinin de yaralanmasına yol açmıştı. Belçika gazetesi sitesinde yaptığı açıklamada, radikal genç Belçikalının geçtiğimiz aralık ayındaki bir terör davasından sorumlu tutularak 3 yıl hapse mahkum edilmiş olmasına rağmen rağmen, tren sürücülüğü için 9 aylık bir rehabilitasyon aldığını açıkladı.

Belçika’da bir gazete, Fas asıllı radikal gencin, aralık ayındaki bir terör davasından sorumlu tutularak 3 yıl hapse mahkum edilmiş olmasına rağmen, karardan birkaç gün sonra evraklarını Infravel Demiryolu Şirketi’ne sunduğunu ve tren sürücülüğü için 9 aylık eğitim aldığı haberini yayınladı.

Gazetenin bildirdiğine göre, şirket, evrakların kontrolünü gerçekleştirdikten sonra ceza belgesinin sanıldığı kadar beyaz olmadığını fark ederek onu derhal eğitimden çıkardı.

Flaman Televizyon Kanalı VTM ise, 30 yaşındaki gencin eylül 2013’ten mart 2014’e kadar geçen sürede, Suriye’de olduğunu ve başlarında Abdulhamit Abaoud ile Mecim Şa’ravi’nin bulunduğunu bildirdi.

Infravel Sözcüsü Alan Dupont ise, yaptığı açıklamada şöyle dedi, “Şirketin stajyerlere yönelik yasal anketi, bu kişinin ismini çalışanlarına açıklayan döngüsel olmayan bir nitelik taşıyor. İlk başta yeterlilik belgelerinde şüpheli bir şey yoktu. Şam’daki organizasyonla ilişkisi keşfedilince de onu derhal eğitimden çıkardık ve organizasyonla iş birliği içinde olduğuna dair bu ispatı da açığa çıkarmaya karar verdik.”