Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Brüksel saldırısının faili Somalili! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Belçika’nın başkenti Brüksel’e düzenlenen saldırının Somalili failinin ölümünden birkaç saat sonra Belçika Federal Savcılığı, saldırganın 1987 doğumlu olduğunu ve Belçika’nın kuzey doğusundaki Brugge şehrinde yaşadığını açıkladı.

Kaynaklardan alınan bilgilere göre, saldırganın evine gece saatlerinde baskın düzenlenerek evde aramalar yapıldı. Ayrıca saldırgan hakkında, ‘terör saldırısı girişimi’ çerçevesinde soruşturma başlatıldığı belirtilirken, soruşturmayı yürütenler tarafından sağlanan detaylara göre, bıçaklı saldırganın 3 askere arkadan saldırdığı ve bu sırada ‘Allahu Ekber’ diye bağırdığı bildirildi.

Savcılık ise, saldırının ardından saldırgana askerler tarafından ateş açıldığı, saldırganın tedavi edilmek üzere kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtildi. Saldırganın beraberinde bıçak dışında silah da bulunduğu kaydedildi.

Saldırının ardından Belçika’da güvenlik önlemleri artırılırdı. Saldırının ardından Belçika Başbakanı Charles Michel de yaptığı açıklamada, durumun yakından izlendiğini ve güvenlik birimlerinin teyakkuzda olduğunu kaydetti.

Öte yandan Arap ve Afrika kökenli gençler tarafından Avrupa şehirlerinde tekrarlanan bu olaylar, yabancı topluluklar özellikle de Arap ve Afrikalı göçmenler arasında hüzün ve endişe ortamı yarattı. 20 yaşlarında bir Somalili’nin Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, bu tür saldırıları reddettiklerini belirterek, “Belçika, mültecilere kapılarını açtı ve çalışma fırsatı, sosyal yardım imkânı sağladı. Bu şekilde davranamayız” dedi. Hasan adlı başka bir göçmen de, bu tür saldırılarla bütün Somalililer’e yönelik genelleme yapılamayacağını ve bu olayın ferdi olduğunu, bir kişinin hatası yüzünden bütün herkesin suçlanamayacağını kaydetti.

Brüksel’de geçtiğimiz yılın Mart ayında düzenlenen bombalı saldırıda 32 kişi hayatını kaybetmiş ve 300 kişi de yaralanmıştı.