Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Brüksel: Terör finansmanında kullanılan fonlara el koyuldu, 26 dernek kapatıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Belçika İçişleri Bakanı Jean Gambon, Brüksel’deki federal polisin bu yıl içinde 18 büyük güvenlik operasyonu gerçekleştirdiğini açıkladı. Gambon, 96 kişiye yönelik gerçekleştirilen operasyonların hedefinde yasadışı faaliyetlerde bulunan ve bazılarının terör finansmanlığı yaptığından şüphelenilen 26 derneğin de olduğunu söyledi. Bu derneklerin kapatıldığını duyurdu.

Parlamento komisyonunda konuşan bakan, her uyuşturucu satıcısının, silah ve araba tüccarının DEAŞ ile bağlantısı olamayacağını ve eğitim hayatında başarısız her gencin de bir radikal grup veya terör örgütüne bağlı olmadığını ifade etti.

Bakan Gambon açıklamasında “Sayılar ve bilgiler, teröristlerin çoğunun suç dünyasından türediğini ve farklı suçlar işlediğini gösteriyor. Bu nedenle, bu iki durum birbirine bağlı olmak zorunda… Aynı şekilde terör ağları, uyuşturucu, silah kaçakçılığı ve diğer suç türlerine de finans sağlamaktadır” ifadesini kullandı.

Bakan ayrıca güvenlik operasyonlarında farklı türlerde çok miktarda uyuşturucunun ele geçirildiğine dikkat çekti.

Bakanın açıklamaları, Brüksel’deki çok sayıda belediyeyi kapsayan ve “Kanal Planı” olarak bilinen uygulama çerçevesinde yapıldı. 2015 yılının sonlarında Paris’te düzenlenen bombalı saldırının ardından oluşturulan plan, terör ve aşırılığa karşı alınan önlemler çerçevesinde yürütülüyor.

Belçika İçişleri Bakanı, güvenlik kampanyaları kapsamında suç örgütlerinin çökertildiğini ve bu örgütlerin fonlarının açığa çıkarıldığını belirtti. Ayrıca plan çerçevesinde bu yılın ilk altı ayında gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında, 100 kiloya yakın uyuşturucu madde ele geçirildiğini söyledi.

Geçtiğimiz yılın sonlarında Molenbeek şehri de dâhil bazı belediyelerde radikal unsurları tespit etme amacıyla bir dizi operasyonun yürütüldüğüne dikkat çeken Bakan, Suriye’den dönen 30 ve savaşmak üzere Suriye’ye giden 27 militandan oluşan 57 kişinin güvenlik açısından tehlikeli olduğunu tespit ettiklerini ifade etti.

Belçika’daki medyadan sorumlu bakanlıktan yapılan açıklamalara göre binlerce eve yönelik yapılan arama ve soruşturma kapsamında 600 kişinin, aylık mali yardım da dâhil, sosyal hizmetlerden yararlanmak için ikamet bölgelerindeki kayıtlarını sildirdiği bilgisine ulaşıldı. Açıklamalarda ayrıca suç eylemlerine karıştıklarından şüphelenilen bazı derneklerin tespit edildiği ve halen gözetim altında tutuldukları belirtildi.

Yetkililer, geçtiğimiz sonbaharda operasyonu genişletme kararı aldı. Terör ve aşırılıkla mücadele için oluşturulan Kanal Planı kapsamında, Molenbeek belediyesi de dâhil, Brüksel’deki belediyelere 300 güvenlik gücü takviyesi yapıldığı bildirildi.

Molenbeek, geçen yıl kasım ayında Paris’te, bu yıl da Mart ayında Brüksel’de düzenlenen saldırıların faillerinden bazılarını barındırması ve şehrin radikal grupların rahat biçimde örgütlendiği bir şehir haline gelmiş, isminden çokça bahsettirmişti.

Bu bağlamda ülkenin birçok yerinde yaygınlaşan aşırılık nedeniyle belediye yetkilileri ve Belçika federal polisi şiddetli eleştirilere maruz kalmıştı.