Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Brüksel’de 2018 Dünya Kupası maçlarının kamu alanlarında yayınlanması yasaklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Brüksel Belediyesi geçtiğimiz yıllarda yaşanan şiddet olaylarından sonra terör saldırılarını önlemek amacıyla Belçika Futbol Milli Takımı’nın Dünya Kupası maçlarının meydanlardaki büyük ekranlarda yayınlanmasını yasakladı.

Brüksel Belediyesi’nin bu kararı taraftarlar arasında hayal kırıklığına ve öfkeye neden olurken işletme sahipleri ise kararı memnuniyetle karşıladı. Brüksel’deki kafe sahiplerinden Hişam el-Tatvani, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada genellikle Dünya Kupası müsabakalarının olduğu dönemde meydanların ve kafelerin kalabalık olduğunu, büyük ekranların da daha yoğun bir kalabalık anlamına geldiğini belirtti. Dünya Kupası final maçlarının önümüzdeki haziran ayında başladığına işaret eden Tatvani, müsabakaların okulların tatil döneminde yapılması nedeniyle tatillerini kendi ülkelerinde geçiren vatandaşların sayısının az olabileceğini belirtti.

Brüksel Belediyesi kararın terör saldırılarını ve ayaklanmaları önlemek amacıyla yetkililer tarafından alınan güvenlik önlemleri kapsamında alındığını duyurdu. Kafelerde maçların izlenilebileceğini belirten Belediye, aynı zamanda şehirdeki stadyumlarda bulunan dev ekranlarda da maçların yayınlanacağını kaydetti.

Brüksel Belediye Başkanlığı Sözcüsü Philip Klose konuya dair şu açıklamada bulundu:

“2018 Dünya Kupası maçlarının kamuya açık alanlarda yayınlanmasını yasakladık. Çünkü şehrimizde farklı milletlerden birçok kişi yaşıyor. Bu durum, kamuya açık alanlarda Dünya Kupası maçlarının yayınlanması halinde farklı uyruğa mensup vatandaşlar arasında tartışma çıkmasına neden olabilir. Böyle bir durumda güvenlik güçlerimize büyük bir sorumluluk yüklenecek. Bunu göze alamayız.”