Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Brüksel’de polise bıçaklı saldırı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Brüksel/Abdullah Mustafa

Belçika Federal Soruşturma Bürosu, Brüksel’de iki güvenlik görevlisine düzenlenen terör saldırısı hakkında soruşturma başlattı. Yetkililerden alınan bilgiye göre dün sabahın erken saatlerinde yaşanan saldırının faili daha önce gerçekleştirdiği soygundan dolayı sabıkası bulunan ve hakkında hapis kararı olan 1984 doğumlu bir Belçika vatandaşı.

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Silahlı bir kişi güvenlik görevlilerine saldırdı. Saldırıda bir polis yaralandı” dedi. Saldırı, Brüksel’deki turistik alanladan olan Büyük Meydan yakınlarındaki bir polis merkezi civarında yaşandı.

Zanlının evini arayan polis, saldırganın DEAŞ’la bağlantılı olup olmadığına dair henüz açıklama yapmadı. Dün medya organlarınca aktarılana göre Brüksel Başsavcısı, polisi hedef alan bıçaklı saldırı hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. Belçika İçişleri Bakanı Jambon yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

“Bize gelen bilgilere göre silahlı bir kişi polise saldırdı. Daha önce hapiste olan bu saldırgan yakın bir zamanda serbest bırakılmıştı. Daha önce de hakkında 6 sene hapis kararı verilen saldırgan 2018’’in ekim ayında serbest bırakılmıştı. Geçmişi 2004’e kadar uzanan birçok soygunla tanınıyordu. 2014’ten bu yana da tutukluydu.”

Bölge Polisi Sözcüsü Els van Dekker de açıklamasında şunları söyledi:

“Bir şahıs polise bıçaklı saldırı gerçekleştirdi. Hastaneye kaldırılan polisin durumu iyi. Saldırgan, polisin arkadaşı tarafından açılan ateş sonucu göğsünden yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Ölüm tehlikesi yok.”

Belçika’da yayın yapan bir gazete şahsın polise saldırdığı sırada “Allahu Ekber” diye bağırdığını iddia etti ancak bu bilgi polis tarafından doğrulanmadı.
Belçika polisi geçen ekim ayında Brüksel’in güneyindeki bir istasyondaki trende yolcuları tehdit eden bıçaklı bir saldırganı tutuklamıştı. Belçika Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada tren içindeki bir yolcunun bölgede devriye gezen güvenlik görevlilerine bıçaklı bir kişinin yolcuları tehdit ettiğini ilettiği ve iki güvenlik görevlisinin trene girdiğini belirtti. Ardından saldırganın görevlilerin yaklaşması durumunda bir yolcunun boğazını kesmekle tehdit ettiğini aktardı. Başsavcılık, bir süre sonra iki polisin saldırganı tutuklayarak demiryolu polisine teslim ettiğini kaydetti.

Belçika’da askeri personel ülkenin önemli bölgelerinin korunmasında polise yardımcı oluyor. Güvenlik önlemleri, 2016’nın nisan ayında gerçekleşen ve 32 kişinin ölmesi, 300 kişinin de yaralanmasına neden olan Brüksel saldırısının ardından artırılmıştı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts

Follow Me:
FacebookGoogle PlusYouTube