Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Brunson’ın avukatı Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Terör örgütleri adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan ve tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt, ev hapsinin kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

35 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan ve 12 Ekim’de tekrar hakim karşısına çıkacak olan Brunson’ın avukatı Halavurt, bugün müvekkilinin ev hapsinin kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğunu söyleyerek kararın birkaç ay sürebileceğini belirtti.

Tutukluluk halinin devamına hükmedilerek cezası ev hapsine çevirilen Brunson’ın serbest bırakılmaması, Türkiye ile ABD arasında ciddi bir diplomatik kriz oluşturmuş, ABD tarafından Türkiye’ye yönelik bir takım yaptırım kararı alınmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Washington’da düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin kendisine Brunson hakkında yönelttiği soruya “Biz kesinlikle rahip Brunson’un bir an önce yurduna dönmesini istiyoruz. Zaten bu çok gecikti” şeklinde cevap verdi.