Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BTK Başkanı’ndan ‘Tamam’ tweetlerine yönelik açıklama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Şayet bir gün milletimiz ‘tamam’ derse ancak o zaman biz kenara çekiliriz” sözlerinin ardından sosyal medyada #TAMAM etiketiyle yapılan paylaşımlara atıfta bulunan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, ‘Tamam’ tweetlerine yönelik Twitter’ı engellemekle tehdit etti.

Sayan, yaptığı açıklamada “Dezenformasyon konusunda şimdilik sadece uyarı yapıyoruz. Seçim süreçlerinin işletilmesinden YSK sorumlu. Bize görev düşerse ve manipülasyon ön plana çıkarsa, sonuna kadar yapmamız gerekeni yapabilecek durumdayız” dedi.

“Facebook daha önde”

Facebook’un şeffaflık ve bilgi paylaşımı konusunda Twitter’dan daha önde olduğunu belirten Sayan, “Facebook atması gereken adımları attı. Facebook, Twitter’a göre daha masum. Temsilcileriyle irtibat halindeyiz ve yasalarımıza uyum sağlamaya çalışıyorlar. Twitter ise bilinçli şekilde kaçıyor. Bot hesaplarla yönlendirmeye izin veriyor” diyerek Twitter’ı eleştirdi.

“Tweetler daha çok ABD’den atıldı”

Twitter’da yürütülen ‘Tamam’ ve ‘Devam’ kampanyasıyla ilgili ABD’den Türkiye’nin 6 katı tweet atıldığına dikkat çeken Sayan, “Engelleme teknik olarak yapabileceğimiz bir şey ama biz bununla ön planda olmak istemiyoruz. Bizden böyle bir reaksiyon almak için yapıyorlar” ifadelerini kullanarak, BTK bünyesindeki Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’nde günün 24 saatinde teyakkuzda olduklarını, seçim gecesi ise tedbirleri 2 katına çıkaracaklarını vurguladı.