Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“Bugünlerde Sana’ya gitmek gibi bir planım yok” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh, ‘Şarku’l-Avsat’a, bugünlerde Sana’ya gitmek gibi bir planı olmadığını vurgulayarak; Yemen haber sitelerinde dolanan Yemenli darbecilerin kendisini ağırlamayı reddettiklerine dair haberlere cevap verdi. Yayınladığı mesajda, “Bu bilgiler doğru değil. Benim bugünlerde Sana’ya gitme gibi bir planım yok” dedi.

Vild eş-Şeyh’i taşıyan uçak, üç gün kalmış olduğu Riyad’tan, Ürdün’ün başkenti Amman’ a gitti.

Eş-Şeyh’in yaptığı açıklamaya göre, çatışmalara kapsamlı bir çözüm bulunması konusunda güvence veren eylem planının ilk adımı olarak, Hudeyde Limanı ile ilgili öneri götürdüğü, tarafları, Sana Uluslararası Havalimanı’nın yeniden açılması, maaşların ödenmesi ve insani yardımların güvence altına alınması konusunda teşvik ettiği kaydedildi.

“Tavizlerin verilmesi gerek”

“Başarılı görüşmeler gerçekleştirdik. Toplantılarımız, taraflara endişelerini ifade etme fırsatı verdi. Biz de bu endişeler ile diğer tarafın isteklerinin dikkate alındığı öneriler sunma imkanı bulduk. Yemen’deki durum, mevcut haliyle devam edemez. Halkı daha fazla savaş ve yıkımdan korumak için bazı tavizlerin verilmesi gerek” dedi.