Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bulgaristan, BM’nin göçmen anlaşmasını reddetmeyi planlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sofya/Şarku’l Avsat

Bulgaristan, ABD, Macaristan ve Avusturya’nın da dâhil olduğu göçmenlik mevzuatının iyileştirilmesine yönelik Birleşmiş Milletler (BM) anlaşmasını reddeden ülkeler arasına katılacağını bildirdi.

Küresel İlkeler Sözleşmesi (UNGC) dünyada artan göçmen sayısını ele almak için işbirliğini arttırmayı hedeflerken, BM Aralık ayında yeni bir göçmen anlaşması imzalamayı planlıyor. Ancak Bulgaristan’daki GERB Partisinin Parlamenter Grubu Başkanı Tsvetan Tsvetanov “Birleşik Ulusal Grup” ile yapılan toplantı esnasında yaptığı açıklamada, Sofya’nın bu anlaşmayı imzalamasını beklemediğini söyledi.

Tsvetanov anlaşmanın iç ve dış çevrelerce Bulgar parlamenter meclis komitelerinde resmi olarak tartışıldığını belirterek, “Şimdilik anlaşmayı reddetmeyi düşünüyoruz” dedi.

Bağlayıcı olmayan bu anlaşmada, yasal göç kapılarını açmak ve göçmenlerin akışını yönetmek için 23 hedef bulunurken, anlaşmanın 10-11 Aralık’ta Fas’ta düzenlenecek konferansta kabul edilmesi planlanıyor. Ancak anlaşma, özellikle liderleri göçmen karşıtı olan bazı ülkelerde ciddi bir eleştiriye maruz kalıyor.

ABD geçtiğimiz Aralık ayında anlaşmadan çekildiklerini açıklarken, Macaristan, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da anlaşmayı kabul etmediklerini belirtmişti.

Türkiye üzerinden Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenler için köprü görevi gören Bulgaristan, mülteci akışını durdurmak için sınıra çitler kuruyor. Ülkede göçmen karşıtı duygular giderek alevlenirken, Sofya yönetimi daha fazla göçmen kabul edildiği takdirde ülkede ciddi bir işsizlik sorunu yaşanacağını düşünüyor.