Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bulgaristan’da üç gün sürecek hükümet protestosu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da, binlerce vatandaş, dün parlamento binası önünde hükümetin istifası ve yolsuzluğa karşı yeni reformların yapılması için protesto gösterisi düzenledi.

Yurtdışında ve ülkede ikamet eden Bulgarlar, “Parti ilişkilerine, yolsuzluğa ve imtiyazlara hayır” sloganları eşliğinde, hükümeti istifaya çağırdı.

Binlerce Bulgar, hükümeti istifaya çağırdı

Bulgar radyosu, protestocuların sayısının binlere ulaştığını aktardı.

Eylemciler, Avrupa Birliği’nin (AB) en fakir ülkesi olan Bulgaristan’da üç gün sürecek yolsuzlukla mücadele gösterileri düzenlemeyi planlıyor.

Protestocular, yasal referandum ve elektronik oylama sisteminiyle İsviçre modeline dayanan yeni bir siyasi sistem istiyor. Ayrıca tüm liderlik pozisyonlarının doğrudan seçilmesi, seçilmiş siyasetçilerin yanı sıra, 1989 yılında komünizmin çöküşünden bu yana yapılan ihlallerden sorumlu olanlara yaptırım uygulanması çağrısında bulunuyor.

Benzer bir protestonun da Çarşamba günü, Brüksel’deki Avrupa Komisyonu binası önünde yapılması planlanıyor. Protestoya, İngiltere, Hollanda, Fransa, Belçika, İspanya ve İtalya’dan gelen eylemcilerin katılması bekleniyor.

Muhalefetteki sosyalistler, söz konusu protestoları, muhafazakar Başbakan Boyko Borisov’un liderliğindeki ulusal hükümetin istifası, son yıllarda yükselen fiyatların düşmesi ve yapılan yolsuzluklara son verilmesi amacıyla gerçekleştiriyor.