Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Buteflika 2016’dan beri ilk kez resmi bir törene katıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir Devlet Başkanı Abdulaziz Buteflika, dün, başkent Cezayir’de, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) restore ettirdiği ülkenin bağımsızlık sembollerinden tarihi Keçiova Camisi’nin açılışını yaptı.

Buteflika’nın ağırlaşan hastalığı nedeniyle 2016 yılından bu yana ilk kez bir resmi törene katılması yaklaşan seçimler öncesi aday olup olmayacağı etrafında tartışmalara sebep oldu. Bazı analistler, Buteflika’nın seçimler öncesi adaylık mesajı verdiğini dile getirirken, bazı analistler ise bitkin gözüken Buteflika’nın veda ziyareti gerçekleştirdiğini ifade ediyor.

Buteflika’dan birlik mesajı ve Türkiye’ye teşekkür

Etrafındaki 3 koruma tarafından tekerlekli sandalye üzerinde Cezayir’deki ünlü Şehitler Meydanı’na getirilen Buteflika, burada bir süre kaldıktan sonra TİKA tarafından restore edildikten sonra açılışı yapılan Keçiören Camii’ne ulaştı.

Buteflika’nın geçtiği yollarda Cezayirlilerin sevinç gösterileri yaptığı gözlenirken, sevinç gösterileri yapan Cezayirlilerle selamlaşarak onlara el hareketleriyle birlik olma mesajı verdi. Bu mesaj, Buteflika’nın yeniden aday olacağını ve halktan destek istediğini gösterdiği şeklinde yorumlanırken, bazı çevreler ise onun kendisinden sonra da Cezayir halkının birlik olmasını istediği şeklinde yorumlandı.

Keçiova Camii’nin açılış kurdelesini kestikten sonra camide namaz kılan Buteflika, konuşmasında, Cezayir ulusal marşının bazı bölümlerini okudu ve Türkiye hükümetine Keçiova Camii’nin restorasyonu için teşekkürlerini sundu.

Cezayir Devlet Başkanı Buteflika, 2008 yılında, kendisine iki dönem Cumhurbaşkanlığı adayı olma imkanı veren kararı imzalamıştır. 2014 yılında dördüncü kez Cumhurbaşkanlığı’na seçilen Buteflika, seçim sonrası yayınladığı yazılı açıklamada, “Cezayir halkının yoğun talepleri olmasa bir kez daha aday olmayı düşünmüyordum” cümlelerine yer vermişti.

Keçiova Camisi’nin tarihi

Başkent Cezayir’de “Eski Şehir” olarak bilinen ve bugün dünya kültür mirasları içerisinde bulunan Kasaba (Casbah) bölgesinde yer alan Keçiova Camisi’nin 14. yüzyılda mescit olarak inşa edildiği rivayet ediliyor.
Bölgenin 1516’da Osmanlı hakimiyetine girmesiyle camiye dönüştürülen mescit, 1792’de Cezayir Dayılarından Hasan Paşa tarafından genişletilerek daha büyük bir ibadethane haline getirildi.

Cezayir’in 1830’da Fransızlar tarafından işgal edilmesinden sonra 1832’de katedrale çevrilen cami, 130 yıl kilise olarak kullanıldı. 1962’de Cezayir’in bağımsızlığını kazanmasıyla Cezayirliler camide ilk cuma namazlarını kıldı.